• Voxpot feed
  • 15. března 2023 / 14:29

Letecká hlídka NATO zachytila ruský letoun blízko vzdušného prostoru Estonska

Talin – Stíhači Německa a RAF na pravidelné hlídce estonského vzdušného prostoru dohlídli nad ruským letounem poblíž hranice, píše BBC.

Pilot ruského armádního tankovací letadla IL-78 Midas se dnes postaral o napětí, když se při letu z Petrohradu do Kaliningradu přiblížil k estonské hranici. Po neúspěšném pokusu dispečinku o navázání kontaktu se do situace vložily dva stíhací letouny typu Typhoon německého a britského letectva, které Midas vyprovodily. Chvíli na to byly povolány k obdobnému případu, tentokrát v hlavní roli s letadlem ruských aerolinií.

Čtěte také: „Kdo dřív vidí, dřív střílí, a tím i vítězí.“ Válka dronů, tanků, zákopů a dobrovolníků na Donbase

Prozatím neexistují indicie, že by incident souvisel s poškozením amerického dronu, který byl v úterý úmyslně zřícen ruskými stíhači nad Černým mořem. Mluvčí Pentagonu generál Patrick Ryder k incidentu s dronem uvedl, že se v blízkosti dronu pohybovaly dva ruské stíhače po dobu 30 až 40 minut, načež jeden z nich cílenou kolizí poškodil vrtulový motor dronu.

Hlídání vzdušného prostoru letkami složenými z vícero národností je novinkou, kterou se NATO snaží posílit spolupráci v Pobaltí na taktické úrovni. V dubnu od Německa převezme velení nad estonskou misí RAF.

Autor: fiš

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.