• Voxpot feed
  • 17. března 2023 / 11:11

Meteorologický jev La Niña, který ochlazuje Tichý oceán, po třech letech končí

Londýn –  Oceánský a atmosférický jev La Niña podle serveru Energy Live News po třech letech skončil. Vědci se domnívají, že v příštích letech by to mohlo mít za následek období extrémních veder.

Jako La Niña se označuje období, během kterého bývá povrchová teplota středního Tichého oceánu v jeho východní části o 3 až 5 °C nižší, než obvykle. El Niño je druhou stranou tohoto cyklu počasí, což je jeho teplejší fáze. Australský úřad pro meteorologii a americký Národní úřad pro oceánografii potvrdily, že teploty v Tichém oceánu jsou nyní „neutrální“, což znamená, že svět v současnosti nezažívá žádnou stranu cyklu.

Tyto tři fáze, neutrální, La Niña a El Niño, se pravidelně střídají. Australský úřad pro meteorologii uvádí, že je 50% pravděpodobnost, že koncem tohoto roku nastane v důsledku oteplení Pacifiku El Niño. Jiné odhady očekávají začátek této fáze v roce 2024.

Čtěte také: Naše tající budoucnost. Jak klimatická krize proměňuje zimu a kde začít s řešením

Navzdory rekordním teplotám v některých částech světa v posledních několika letech to znamená, že nárůsty teplot by mohly být ještě větší. Sucho a lesní požáry by se v příští fázi počasí mohly stát častějšími, zatímco frekvence cyklónů a hurikánů se může snížit.

mik

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.