• Voxpot feed
  • 17. března 2023 / 20:51

Počet úmrtí po explozi v kolumbijském uhelném dole se vyšplhal na 21

Bogota, Kolumbie – 10 horníků pohřešovaných po výbuchu a zasypání uhelného dolu bylo nalezeno mrtvých. Dohromady si tragédie vyžádala přes dvě desítky životů.

Exploze v několika propojených černouhelných dolech v centrální části Kolumbie ve čtvrtek, která si prozatím vyžádala 21 obětí, je jednou z nepřeberného množství nehod tohoto druhu, které se v zemi za poslední rok udály. Při 117 z nich zahynulo 146 dělníků, přičemž dosud nejničivější exploze dolu tohoto století v roce 2010 si vyžádala 73 obětí.

Čtěte také: Kudy z krize II. Zelený růst se snaží trefit zmenšující se terč

Kolumbijský prezident Gustavo Petro, zvolený z velké části na základě slibů oprostit zemi od závislosti na ropě a uhlí ve prospěch udržitelných zdrojů, situaci odsoudil jako selhání těžební firmy, ale in „společnosti a vlády“. Národní těžební agentura na Twitteru oznámila pozastavení práce v těžebních komplexech a přislíbila vyšetření incidentu před jejich opětovným otevřením.

Energetické společnosti se v zemi dlouhodobě potýkají s nepopularitou a odporem. BBC před dvěma týdny popsala situaci, kdy rozzuřený dav na jihu země zajal 79 policistů a pracovníků firmy Emerald Energy, po které požaduje spoluúčast na výstavbě infrastruktury v regionu.

Autor: fiš

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.