• Voxpot feed
  • 1. března 2023 / 11:48

Prezidentské volby v Nigérii vyhrál vládní kandidát Tinubu

Nejlidnatější africká země už patrně zná jméno své budoucí hlavy státu. Tamní volební komise prohlásila za vítěze voleb vládního kandidáta Bolu Tinubu, píše BBC s odkazem na světové agentury. Proti výsledkům voleb se hned vyslovili dva hlavní opoziční kandidáti Atiku Abubakar a Peter Obi.

Sedmdesátiletý Bola Tinubu z vládní strany Všepokrokový kongres (APC), získal dle oficiálních výsledků 37 % hlasů. Porazil tak své dva hlavní vyzyvatele Atika Abubakara se ziskem 29 % a Petera Obiho, který obdržel 25 % hlasů. Jejich strany již dříve označily hlasování za podvod a požadovaly jejich opakování.

Tinubu, který byl favoritem i stávajícího prezidenta Muhammadua Buhariho, v minulosti působil jako guvernér nigerijského státu Lagos, v němž leží i stejnojmenné hlavní město. Řadí se rovněž mezi tamní nejbohatší politiky. Jeho vítězství podle agentury Reuters rozšíří moc vládnoucí strany v zemi.

Nový prezident se navíc bude muset vyrovnat s řadou problémů, které Nigérii sužují. Od vysoké inflace, nedostatku hotovosti až po boj s ozbrojenými regionálními skupinami, kvůli kterým jsou některá území země takřka neovladatelná.

evac

Bez Vás to nedokážeme!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Podpořit Voxpot
Bez vás to nedokážeme!
Podpořit Voxpot
Naše nezávislost se nedá koupit, pouze podpořit!
Voxpot funguje díky podpoře svých čtenářů.