Lifestyle

02. 02. 2024, 06:15

Griselda: Příběh kokainové královny, které se bál i Pablo Escobar

Simone Radačičová

Reklama na seriál o Griseldě Blanco v pražském metru. Foto: Petr Chodura

Netflix uvedl šestidílný seriál inspirovaný životem kolumbijské narkobaronky Griseldy Blanco. Jaká byla obávaná šéfka kokainového impéria v Miami doopravdy? Kolik ze svých manželů zabila a jak inovovala pašerácké řemeslo?

„Jediným člověkem, kterého jsem se kdy bál, byla žena. Griselda Blanco.“ Těchto pár slov zazní na úvod novinky od Netflixu Griselda. Na adresu kolumbijské narkobaronky je prý vyslovil nechvalně proslulý vládce temného kolumbijského podsvětí Pablo Escobar.

Tato krátká věta možná nejlépe vystihuje Griseldu, odhodlanou a brutální ženu s pronikavým pohledem, která si během života vysloužila hned řadu přezdívek jako Černá vdova nebo Kmotra.

Kolik lidí nechala zabít? Byly jich stovky nebo dokonce víc?

Právě ona rozpoutala krvavou drogovou válku v Miami: vraždy za bílého dne, přestřelky, krev v ulicích. Neváhala nic ani nikoho obětovat, aby mohla vybudovat obrovské kokainové impérium, jehož chapadla několik let dusila Miami.

V době, kdy byla na vrcholu moci, vydělávala až desítky milionů dolarů. Ještě než ji americká policie v únoru 1985 zatkla, tak měla podle odhadů jmění přesahující miliardu dolarů.

Její život je ale do značné míry stále zahalen tajemstvím. Kolik lidí nechala zabít? Byly jich stovky nebo dokonce víc? To nikdo přesně neví. Zprávy o její brutalitě a nelítostném chování ale nepřestávají fascinovat ani několik let po její smrti.

Jaká ale opravdu byla Griselda Blanco, žena, která své jméno do historie vepsala rudou a bílou barvou – krví svých obětí a kokainem svých zákazníků?

O krok před policií

Druhé největší kolumbijské město Medellín, kterým protéká stejnojmenná řeka, se už možná nikdy nezbaví nálepky kokainové metropole. Leží v nadmořské výšce asi 1500 metrů, což mu zajišťuje příjemné klima, strmé svahy na okraji města zahalují živelně postavené domky z červených cihel. Do tamních spletitých uliček, kde se ještě tu a tam objeví obraz Pabla Escobara, se odváží jen málokdo.

Právě tady vyrostla Griselda. Už jako mladá dívka se zapletla do zločinných sítí. Říká se o ní, že ve svých 11 letech prý unesla malého chlapce z bohaté rodiny. Když jeho rodiče odmítli zaplatit výkupné, zastřelila ho.

Čtvrt ve svahu v kolumbijském Medellínu, odkud pocházeli Escobar i Griselda Blanco. Foto: Shutterstock

Živila se krádežemi a prostitucí. Od své matky utekla ještě jako náctiletá, protože ji zneužíval otčím.

Už ve 13 letech se seznámila s Carlosem Trujillem, který si vydělával falšováním dokumentů. Vzali se a měli tři syny, rodina ale dlouho nevydržela.

Spory mezi manžely neustále narůstaly a společný život se stal nesnesitelným. Griselda se nejprve rozvedla a nakonec nechala svého prvního manžela zavraždit.

Přišla na tehdejší dobu s novinkou – zboží pro ni pašovaly ženy.

Krátce nato potkala svého druhého muže, Alberta Brava. S ním a svými třemi syny na konci 60. let odešla do USA. Jak se uživit daleko za hranicemi? Na to Griselda rychle našla recept – do USA přijela s několika kufry, v jednom z nich ukryla kilo kokainu.

To byl základ jejího impéria, které rozvíjela společně se svým manželem. Přišla na tehdejší dobu s novinkou – zboží pro ni pašovaly ženy. Z dnešního pohledu to není nic neobvyklého, tehdy to ale znamenalo přelom. Byla tak vždy jeden krok před policií, která jen marně hledala cesty, jak se do Miami dostalo tolik kokainu.

Narkobarončina sázka na pašeračky

Griselda vytvořila síť na první pohled nevinných pašeraček, které ukrývaly ve spodním prádle a kabelkách kokain v obrovské hodnotě. Věděla, že dívky nebudou tolik podezřelé jako muži.

Čtěte také: Kokain a násilí. Mexické drogové kartely přenesly svou rivalitu do Ekvádoru

Narkobaronka přitom hledala cesty, jak jim jejich práci co nejvíce ulehčit. Dokonce v Kolumbii otevřela továrnu na výrobu dámského spodního prádla. K oděvům ale nechávala přišít tajné kapsičky, kam se dal ukrýt kokain.

Ani to ale nestačilo. Zaměstnávala vlastní piloty, kteří jí vozili balíčky s bílým práškem přímo z Kolumbie. A kdo jí s tím pomáhal? Nebyl to nikdo jiný než Pablo Escobar. Jaký spolu měli přesně vztah se ale neví. Pracovali spolu v rámci Medellínského drogového kartelu. Objevily se dokonce spekulace, že spolu měli milenecký vztah.

Mural zobrazující Pabla Escobara v ulicích Medellínu v roce 2022. Foto: Shutterstock.

Miliony dolarů rychle přibývaly a žena si užívala nebývalého luxusu, o kterém kdysi snila jako mladá dívka ve slumu v Medellínu. Rozlehlé vily, luxusní auta, nákladné dárky a kabelky. Není divu, že tenhle strmý vzestup později inspiroval několik seriálů, včetně toho letošního.

O několik let později ale americké úřady učinily jejím zločinům přítrž. S manželem se ocitli v hledáčku policie a riziko, že by je mohli vypátrat, bylo až příliš vysoké.

Před spravedlností pár i s dětmi utekl v roce 1975 zpátky do Kolumbie. Griselda se tak po letech znovu vrátila do Medellínu, kde několik let skrývala svou pravou identitu. Jak popisuje deník El Mundo, právě tady přišla na to, že je jí manžel nevěrný. Napětí mezi oběma rostlo. Byla navíc přesvědčená, že ji Bravo okrádá o miliony dolarů.

Ani druhé manželství jí nevyšlo. Ve vyhrocené hádce před jedním z medellínských klubů na něj vytáhla zbraň, kterou prý měla ukrytou v botách z pštrosí kůže. Ani její manžel neváhal použít pistoli. Co přesně se té noci stalo, není dodnes jasné.

Každý měsíc se jí podařilo dostat do USA až 1,5 tuny kokainu.

Max Mermelstein, její spolupracovník, později vypověděl, že Griselda podle svých slov Brava „zabila osobně“. „Řekla mi, že stála u otevřeného okýnka jeho zaparkovaného auta. On řekl něco, čím ji rozčílil. Natáhla se k němu, strčila mu hlaveň do pusy a stiskla spoušť. A já jí to věřím,“ sdělil před lety.

Bravo zemřel, Griselda byla postřelená, ale přežila. A převzala plnou kontrolu nad drogovým impériem.

Prodávat i konzumovat

Krátce poté se La Madrina, tedy Kmotra, vrátila do USA, na Floridu, kde potkala Daría Sepúlvedu a v roce 1978 si ho vzala za manžela. A znovu ve velkém rozjela svůj kokainový byznys.

„Všeobecně se jí přičítá, že byla jednou z hlavních osob, které přinesly v 70. a 80. letech do Miami kokain. Viděla v tom byznysovou příležitost a vytěžila ji na maximum,“ řekla pro BBC Deborah Bonello, která napsala knihu Narcas: The Secret Rise of Women in Latin America’s Cartels.

Listy rostliny koka. Foto: Shutterstock

Její impérium se tehdy neustále rozrůstalo, zaměstnávala stovky pašeraček, její moc i bohatství rostly. Každý měsíc se jí podařilo dostat do USA až 1,5 tuny kokainu. Griselda tehdy patřila mezi nejmocnější a nejbohatší ženy na světě.

Ani ona se ale nevyhnula lákadlům koky. Byla závislá na kokainové pastě, na takzvaném basuco, jak se jí říká v Latinské Americe. Drogové opojení bylo stále silnější a Griselda pod jeho vlivem ztrácela svou ostražitost.

Čtěte také: Krvavý příběh kokainu: Kolik násilí a smrti je za jednou čárou v pátek večer?

V roce 1985 ji chytila policie. Z vězení vyšla až v roce 2004, kdy ji úřady deportovaly do Kolumbie. Poslední léta svého života prožila kdysi mocná a obávaná Griselda v naprostém utajení a poklidným životem. Jen málokdo tušil, kdo je ta starší žena s šedými vlasy, jež se pomalu šourá ulicemi Medellínu.

Miami bylo jejím bitevním polem

Kokainová královna, jak se Griseldě také přezdívalo, proslula svou mimořádnou brutalitou. Mocná žena vytvořila síť nájemných vrahů a násilníků. Říkalo se jim pistoleros.

Na její rozkaz vytvořili novou vražednou taktiku – nečekaně přijeli na motorce, do svých obětí vystříleli desítky kulek a stejně rychle zmizeli. Metoda se pak rozšířila dál do světa a využíval ji ve velkém i Pablo Escobar.

Svého čtvrtého a posledního syna pojmenovala podle postavy z mafiánské knihy Kmotr od Maria Puza.

Tito sicarios, tedy nájemní zabijáci, jí pomáhali roztočit kola násilí, kdy nechávala vraždit své rivaly nebo dokonce lidi, kterým dlužila a nechtěla splácet. Miami tak proměnila ve svoje bitevní pole. „Líbilo se jí být ve válce,“ řekl později na Griseldinu adresu její nájemný vrah Jorge Ayala, přezdívaný Rivi.

Tamní úřady si dokonce musely pronajmout chladicí vozy od Burger Kingu, aby měly kam dávat mrtvoly.

„Byla naprostá sociopatka. Vraždila lidi, kdykoli ji to napadlo. Nechala zabít každého, kdo se jí nelíbil, kdo jí dlužil, kdo podělal zásilku, nebo když se jí nelíbilo, jak se na ni někdo dívá,“ prohlásil o ní v roce 2012 Stephen Schlessinger, asistent prokurátora.

Byl přesvědčen, že dřív nebo později ji někdo zabije. Tolik měla nepřátel.

Ve velkém zaměstnávala takzvané marielitos – to byli kubánští migranti, kteří ve velkém utekli z ostrova do USA během několika měsíců v roce 1980. Vyplouvali z přístavu Mariel, podle kterého dostali přezdívku. Griselda tohoto náporu využila a úspěšně mezi nimi hledala muže, kteří by byli ochotní páchat ty nejbrutálnější zločiny.

Násilnou smrtí zemřeli všichni tři její manželé. Ten poslední zrovna ve chvíli, když do Kolumbie odvezl jejich syna Michaela Corleoneho. Ano, svého čtvrtého a posledního syna pojmenovala podle postavy z mafiánské knihy Kmotr od Maria Puza.

„Měla nepřátele všude, kam se podívala“

Byla to ona, kdo rozhodl o vraždě všech svých manželů? Kolik jich tedy nechala zavraždit? „Jen dva. Ten třetí byl nalezen mrtvý, ale nikdy se nezjistila pravda,“ řekl před několika lety pro španělský deník El País nájemný vrah přezdívaný El Mono, tedy Opičák.

Poslouchejte také: PULS | Časy se mění, drogy zůstávají. Tvrdé jsou pořád tabu, větší problém je přitom alkohol 

Podle jiných zdrojů byl třetí manžel Sepúlveda zavražděn na přímý rozkaz Griseldy. Za bílého dne ho v prý Medellínu zastavila dvojice falešných policistů. Když vystoupil z auta, nasadili mu pouta. Muž se údajně pokusil utéct a v tu chvíli ho před zraky malého syna zabijáci zastřelili.

Na sklonku jejího života se s ní Opičák setkal úplně náhodou. Pozdravil ji a ona mu dala své telefonní číslo. Opičák jí ale nikdy nezavolal – myslel si, že bylo lepší o ní raději už nic nevědět. Prý byl přesvědčen, že dřív nebo později ji někdo zabije. Tolik měla nepřátel.

Fotka Griseldy Blanco z amerického vězení. Foto: Wikimedia Commons

A měl pravdu. Jednoho zářijového dne se Griselda společně se svou snachou zastavily u řezníka, aby nakoupily maso. Najednou vstoupil muž s motocyklovou helmou na hlavě. Ani se nenamáhal ji sundat, vyndal revolver a dvakrát ji střelil do hlavy. A ihned zmizel. Stejným způsobem nechávala ona vraždit své protivníky v Miami.

„Měla nepřátele všude, kam se podívala,“ komentoval to Bruce Bagley, profesor z University of Miami a autor knihy Drug Trafficking in the Americas. Zhruba o půlhodiny později žena zemřela v blízké nemocnici. Je pohřbena ve svém rodném městě, na hřbitově Jardines de Montesacro. Kousek od jejího hrobu leží i obávaný Pablo Escobar, který od ní převzal taktiku i násilné postupy.

Simone Radačičová

Více článků od autora

Témata: Lifestyle, Kolumbie, Drogy, USA