Byznys

17. 11. 2023, 09:00

„Hodně peněz? Zbohatneme.“ Jak tři Rusové dodávali z USA součástky do zbraní pro ruskou armádu

Vjorstka Media

Tři Rusové za rok a půl války vyvezli z USA do Ruska komponenty pro vojenskou techniku za miliony dolarů. Příběh neobvyklého byznysu publikoval na začátku listopadu nezávislý server Vjorstka. Voxpot nyní přináší jeho překlad.

Podnikání ve velkém stylu, na jehož konci měl čekat pohádkový majetek. Místo něho však nyní sedí hlavní účastníci v šedé americké cele. Mladý manželský pár z Ruska a muž s ruským občanstvím původem z Tádžikistánu žijící ve Spojených státech a Kanadě využili invazi na Ukrajině k rozjetí nebývalého byznysu. 

Skrze fiktivní společnosti v nejméně sedmi zemích a na několika desítkách bankovních účtů dodávali po dobu války na Ukrajině ruské armádě součástky do vojenské techniky. Některé z nich se dokonce našly v ruských bezpilotních letounech a raketách sestřelených v napadené zemi. Hodnota zboží, které svérázná trojice vyvezla do Ruska, převyšuje více než 115 milionů dolarů (více než 2,5 miliardy korun). Vesele přitom obcházela sankce, dokud jim obchodní plány nezkřížila FBI.  

Jak Nikolaj a Kristina ke štěstí přišli

Sedmatřicetiletý Nikolaj Golcev potkal o pět let mladší Kristinu Puzyrevu už v roce 2014. Oba v té době žili v Kanadě, kam se Nikolaj přestěhoval z Tuly a Kristina z Omsku. V zemi za velkou louží také získali druhé občanství. Později se vzali a usadili v Montrealu. Soudě podle sociálních sítí bylo jejich společnou vášní cestování. Poslední dovolenou strávili na konci září 2023 s rodiči Kristiny na výletě po Evropě. 

Fotky usmívající se ženy ověšené drahými kabelkami Louis Vuitton a Chanel, za jejímiž zády se tyčily památky ve Švýcarsku, Itálii a Francii, prozrazují, že se rozhodně o levné cestování nejednalo. Po nákladných prázdninách se pár vrátil zpět do Spojených států a čas na svobodě se jim začal pomalu krátit. Dne 31. října 2023 si pro manžele přišla policie, která je zadržela v hotelu na Manhattanu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kristina Puzyreva (@kr.isti7876)

Téhož dne se vyšetřovatelé v New Yorku vydali za dalším ruským občanem, 52letým Salimdžonem Nasriddinovem, rodákem z Tádžikistánu. Toho zatkli v jeho domě v uzavřeném bytovém komplexu Seagate na Coney Islandu.

Jestliže Golceva a Puzyrevu nikdo dříve příliš neznal, Nasriddinov se řadil k významným a aktivním členům tádžické diaspory ve Spojených státech. Vlastnil restauraci Tandoori v Brooklynu. Byl také jedním ze zakladatelů organizace New Tajik Generation, která se věnuje podpoře tádžických migrantů v USA.

Čtěte také: Rubl, čipy a munice. Co Rusku způsobily sankce po sedmi měsících jeho válečného tažení?

Kdy přesně ho jeho kroky zavedly do USA, není známo. Ví se pouze, že od poloviny 90. let nějakou dobu žil a pracoval v Rusku. Absolvoval zde dokonce postgraduální studium na Moskevském automobilovém silničním institutu a obhájil zde diplomovou práci. Podle novinářů se také podílel na nákupu a přepravě zařízení pro výstavbu elektrárny Rogun v Tádžikistánu. 

V Moskvě si každopádně žil mnohem lépe než většina tádžických migrantů. Jak píše Vjorstka, už od počátku nultých let na něj bylo registrováno v hlavním městě Ruska několik bytů a dva pozemky v Moskevské oblasti. Ve stejnou dobu také začal podnikat. Založil dvě společnosti, BSS LLC (2003) a MashStroyZapchast LLC (2004). První z nich existovala až do roku 2016 a zabývala se velkoobchodem. Druhá měla podstatně kratší trvání, byla zlikvidována už v roce 2009. Hlavní náplň činnosti se soustřeďovala okolo prodeje autodílů. K doplňkovým činnostem pak patřilo projektování a výstavba budov. 

V podnikání Nasriddinov pokračoval i později ve Spojených státech. V současnosti zde vlastní dvě firmy prodávající technické mechanismy – SH Brothers Inc. a SN Electronics Inc. Obě sehrály klíčovou roli v exportu důležitých součástek do ruských zbraní.

Čtěte také: Západ zmrazil ruské rezervy za stovky miliard dolarů. Dostane je Ukrajina?

Dnes oba podniky figurují v trestním řízení, které je proti trojici Rusů vedeno. Týká se porušení zákona o reformě kontroly vývozu – tedy pašování ve prospěch ruské armády. Podle vyšetřovatelů firmy kupovaly elektronické komponenty pro vojenské vybavení ve Spojených státech a prostřednictvím sítě nastrčených firem je nelegálně přepravovaly do Ruska, čímž mimo jiné obcházely sankce.

Případ vyšetřuje FBI, Úřad pro průmysl a bezpečnost i Ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Právě z něj vzešel 30. října požadavek na zatčení všech třech Rusů. Následujícího dne byli umístěni do vazby.

Sankce a podnikání

Kontakty mezi obviněnými a jejich zákazníky v Rusku ovšem sahají do doby dávno před tím, než Kreml spustil invazi na Ukrajinu. Jak vyplývá z osobní korespondence, Nikolaj Golcev spolupracoval s obchodními partnery přibližně 12 let. 

Již v prosinci 2016 Golcev napsal zástupci ruské společnosti: „[Plně] chápu, že tato [objednaná elektronická součástka] je vojenského zaměření“. V následné korespondenci z roku 2017 rovněž poznamenal: „Chápu, že konečný uživatel [součástek] je z armády“. 

Přibližně v těchto letech působil jako account manager a koordinátor nákupu ve společnosti Electronic Network Inc. v Kanadě. Jako zástupce téže firmy rovněž udržoval čilé styky s ruskými dodavateli. Webové stránky firmy jsou nyní nedostupné, ale její popis v elektronických databázích právnických osob zůstává: „Distributor elektronických součástek a produktů pro datovou komunikaci světové úrovně.“

Ze začátku invaze přitom na sociálních sítích vystupovala proti válce. Na profilu na Facebooku si nastavila avatar s ukrajinskou vlajkou.

Po ruské invazi na Ukrajinu začala mít společnost Electronic Network kvůli podnikání s Rusy problémy a brzy byla zařazena na americký sankční seznam. „Na Elnet byly uvaleny sankce… udělejte mi laskavost. Pokud se na mě někdy někdo zeptá, neříkejte mu, kdo jsem, kde jsem a tak dále,“ svěřil se Golcev se svými obavami zástupci ruské firmy, která byla konečným odběratelem amerických mikročipů a tranzistorů.

Kdy přesně se Golcev a Nasriddinov setkali, není známo. Co se však ví, je, že od konce léta 2022 začali podle vyšetřovatelů dodávat do Ruska elektronické komponenty pro vojenské vybavení. Obchody s americkými výrobci probíhaly prostřednictvím Nasriddinovovy společnosti SH Brothers Inc.

Čtěte také: Samotné sankce Putina neporazí, polovina světa na nich navíc vydělává 

„Mluvil jsem s klukama, organizujeme dodávky přes Ameriku, dojel jsem do Moskvy, zítra bude také schůzka. Rozhodli jsme o logistice, pokud máte lidi v Moskvě, můžeme se také sejít a probrat schéma, aby si je vyzvedli z Moskvy,“ napsal Salimdžon Nasriddinov 8. června 2022 Nikolaji Golcevovi.

Své role měli podle policie rozdělené. Golcevovi byla svěřena úloha organizovat nákupy a v případě nutnosti jednat s americkými orgány. Při vystavování objednávek na nákup komponentů pak vystupoval jako zaměstnanec společnosti SH Brothers a dodavatel firem registrovaných v Turecku, Hongkongu, Indii, Číně a SAE. Nasriddinov byl naopak zřejmě zodpovědný za získávání součástek, jejich přebalování a přepravu ke konečným příjemcům v Rusku.

Pozadu nezůstávala ani Golcevova manželka Kristina Puzyreva. Ta si mezitím v amerických bankách zřizovala účty, které byly použity „na podporu tohoto systému“. Zajímavé přitom je, že ze začátku invaze žena na sociálních sítích vystupovala proti válce. Na Facebooku si nastavila avatar s ukrajinskou vlajkou a vypisovala, jak ji celá situace mrzí.  

„Abych řekla pravdu, poslední týden ve mně vyvolal spoustu negativních emocí, velmi mě bolí, když vidím, co se ve světě děje, jak moc bych si přála, aby se věci konečně uklidnily,“ napsala 5. března na Instagramu

Počáteční lítost ji však evidentně nebránila v tom, aby později podporovala ruskou agresi v sousední zemi přímo skrze vojenské dodávky. Různé čipy, mikročipy, konektory a další důležité součástky, které obžalovaní pravděpodobně dováželi z USA do Ruska, se nakonec našly v sestřelených zbraních na Ukrajině.

Americké úřady nalezené elektronické komponenty klasifikují jako „vysoce znepokojivé“. To znamená jediné: tyto mikročipy a čipy jsou v ruských přesných zbraních kriticky důležité, počet jejich výrobců na světě je omezený a žádný z nich se nenachází v Rusku. Některé z elektronických komponentů, které zprostředkovaně dovážela největší zemi světa společnost SH Brothers Inc., skončily třeba v zařízeních pro rádiový průzkum, víceúčelových střelách, systémech protivzdušné obrany, vrtulnících, bezpilotních letounech či dokonce v bojovém tanku.

Nejčastěji dostávala komponenty vyrobené v závodech v Texasu, Pensylvánii, Minnesotě, Massachusetts a Švýcarsku.

Za téměř rok vyvezla společnost SH Brothers Inc. ze Spojených států do Ruska více než 250 zásilek elektronických součástek v hodnotě přesahující sedm milionů dolarů, tedy 157 milionů korun. Nejednalo se přitom o žádnou rekordní sumu. V rozmezí od října 2022 do února 2023 jedna z ruských společností, která součástky nakupovala, zaplatila firmě vyrábějící těsnění se sídlem ve Spojených arabských emirátech přibližně 15 milionů dolarů, tedy více než dvakrát tolik.

„SH Brothers je jedna z nejlepších společností na světě, je čas jít na burzu a na burzovní trh, kapitál by měl být v miliardách,“ netajil se i přesto Nasriddinov ještě v září 2022 svými ambicemi Golcevovi.

„Propagovat komponenty těm, kteří to potřebují, umím, všechno ostatní mě budete muset naučit :),“ odpověděl mu Golcev.

Ruští příjemci

Komu přesně vojenské balíčky putovaly? Konečnými příjemci se stala pětice ruských společností: OOO Radioavtomatika, Comtech, Testkomplekt, EKB-Neva a PIT Logistics. Ta nejčastěji dostávala komponenty vyrobené v závodech v Texasu, Pensylvánii, Minnesotě, Massachusetts a Švýcarsku. 

Vjorstka zjistila, že šéfové těchto firem nejsou přitom přímo spojeni s ruským obranným sektorem. Někteří však mají zkušenosti z vojenských akademií. Zakladatel EKB-Neva Vadim Lysenko vystudoval Michajlovskou vojenskou dělostřeleckou akademii, šéf Komtechu Kirill Tarasov zase studoval na moskevské Vyšší vojenské kombinované velitelské škole.

V letech 2022–2023 dovezly tři firmy do Ruska desítky tisíc kusů zahraničního zboží za celkovou částku přesahující 115 milionů dolarů.

Společnost Komtech LLC se sídlem v Moskvě například v srpnu 2022 údajně obdržela od společnosti SH Brothers mikročipy z amerického zvláštního sledovacího seznamu. V roce 2023 už Komtech takových mikročipů odkoupil tři tisíce. Obě transakce proběhly prostřednictvím právnické osoby registrované v Turecku.

S newyorskou firmou SH Brothers čile obchodovala i ruská společnost Testkomplekt LLC. Ta pro změnu mezi zářím a listopadem 2022 pravděpodobně obdržela od zmiňované americké společnosti 15 zásilek různých elektronických součástek za zhruba 352 tisíc dolarů, v přepočtu za téměř 9 milionů korun. Tenhle obchod proběhl přes právnickou osobu, která byla registrovaná pro změnu v Hongkongu.

Čtěte také: Pozdravy z Pchjongjangu. Má se Ukrajina bát severokorejských raket?

Od populární SH Brothers odkupovávala součástky i společnost PIT Logistics se sídlem v Petrohradě. Mezi listopadem 2022 a srpnem 2023 od ní údajně obdržela integrované obvody a další elektroniku. Jedna ze zásilek obsahovala dokonce i vysílače, které byly později nalezeny v ruských bezpilotních letounech na Ukrajině.

Dodávky vojenského vybavení se společnosti PIT Logistics dostávaly prostřednictvím jisté firmy Suntronic ze Spojených arabských emirátů. Vyšetřovatelé zároveň zjistili, že při korespondenci s Golcevem se IP-data Suntronicu nacházela v Petrohradě, nikoliv v SAE. Kromě toho se zjistilo, že v řadě dodávek Suntronicu do Ruska byla v celní deklaraci zatajena země výroby zboží: místo toho bylo uvedeno jen slovo „jiná“.

Útraty za sankcionované zboží

V letech 2022–2023 dovezly tři z pětice ruských firem – Testkomplekt, PIT Logistics a Radioavtomatika – do domovské země desítky tisíc kusů zahraničního zboží za celkovou částku přesahující 115 milionů dolarů (dvě a půl miliardy korun). V roce, kdy začala válka, přestaly firmy zveřejňovat své finanční výkazy. Podle údajů za rok 2021 přitom jejich celkové příjmy nepřesáhly 5,2 miliardy rublů (1,3 miliardy korun) a čistý zisk 102,3 miliard rublů (26 milionů korun).

Nejnákladnější nákupy z této trojice provedla společnost Testkomplekt, která po začátku války v roce 2022 dovezla do Ruska elektronické součástky od více než 600 výrobců v hodnotě asi 39,1 milionů dolarů (881 milionů korun). V roce 2023 firma nakoupila materiál v hodnotě 46,6 milionů dolarů (více než miliardy korun) od minimálně pěti set výrobců. Jednalo se například o americké integrované digitální obvody od společnosti Altera Corp. Některé z těchto zásilek šly přes firmy na Filipínách, v Malajsii a Číně a v celních prohlášeních nebylo uvedeno, kde budou elektronické součástky použity.

Zveřejnění informací

V listopadu 2022 začaly pro Nasriddinova, Golceva a Puzyrevu první větší oplétačky s americkými orgány. Na letišti JFK v New Yorku tehdy celní správa zadržela některé zásilky společnosti SH Brothers. Ve dnech okolo tohoto incidentu napsal Golcev zprávu Nasriddinovovi: „Zásilky do Ruska přes třetí země se staly nebezpečnými“.

„Ukrajinci tvrdili, že je bombardují [zbraněmi se] součástkami odsud, od amerických firem. Možná proto začali všechno vyšetřovat?“ ptal se v reakci Salimjon Nasriddinov.

Obžalovaným hrozí deset až dvacet let vězení.

V navazujících zprávách Golcev navrhl Nasriddinovovi řešení – aby zásilky rozdělil na několik částí a poslal je různým společnostem. „Budeme muset přemýšlet o diverzifikaci nákladu. Aby všechno nepocházelo z jedné paluby,“ napsal.

Zadržená zásilka byla určena pro společnost Testkomplekt LLC. Nikolaj Golcev se tehdy snažil situaci zachránit a s celníky vyjednávat. Podle vyšetřovacích dokumentů se jim představil jako Nick Stevens, zaměstnanec oddělení zásobování společnosti SH Brothers. Co se s touto zásilkou dělo dál, není v žádných dokumentech uvedeno. Jisté ovšem je, že texaský výrobce po incidentu odmítl se společností SH Brothers dále spolupracovat.

Na začátku roku 2023 proto obžalovaní otevřeli nový právní subjekt – SN Electronics. Ten byl tentokrát registrován na jméno Nasriddinovy manželky.

Přibližně ve stejném období si Golcev v korespondenci se svou manželkou Kristinou stěžoval na to, že musí hodně psát na klávesnici a že ho „bolí prsty od práce na notebooku“. V reakci na to se ho Puzyreva zeptala: „Hodně peněz? Zbohatneme.“

V únoru 2023 podnikla SN Electronics svou první dodávku do Ruska: jednalo se o vysokofrekvenční vysílače ze seznamu zboží nebezpečného pro vývoz v hodnotě asi 37 tisíc dolarů (833 tisíc Kč). Ty nejprve putovaly do společnosti Robotronix v Hongkongu. Odtud pak už pravděpodobně rovnou do moskevského Testkomplektu.

Podle uniklých databází o letecké dopravě Nasriddinov pravděpodobně stihl letos v březnu ještě na nějakou dobu odletět do Ruska. Golcev a Puzyreva naopak před svým zadržením hojně cestovali, naposled trávili dovolenou v Evropě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kristina Puzyreva (@kr.isti7876)

Nyní jsou všichni tři ve vazbě. Kde – není známo. Hrozí jim až deset let vězení podle článku o pašování a až dvacet let podle článku o porušení kontroly vývozu. Americké úřady mají v úmyslu zabavit jejich majetek. Dne 1. listopadu, těsně po zatčení Golceva, Puzyrevy a Nasriddinova, New York informoval o případu několika dalších Rusů: byli obviněni z pašování ve prospěch ruské armády.

Ruské úřady se k žádnému z těchto trestních případů nevyjádřily.

Z ruského originálu «Много денег? Мы разбогатеем» publikovaného dne 7. listopadu 2023 na serveru Вёрстка přeložila Eva Čeplová.

Vjorstka Media

Více článků od autora

Témata: Byznys