Německé úřady vydaly zatykač na ukrajinského potápěče, kterého podezírají z předloňské sabotáže plynovodu Nord Stream. Muž, kterého známe zatím pouze pod zkráceným jménem Volodymyr Z., přebývá v Polsku a není zcela jasné, jestli ho země do Německa vydá.
„Je to poprvé, co jsem slyšel o tom, že jsem podezřelý,“ řekl Volodomyr německému týdeníku Die Zeit. Svoje zapojení do sabotáže plynovodu vedoucího po dně Baltského moře mezi Ruskem a Německem následně novinářům popřel a zavěsil telefon. Útok na Nord Stream tak nadále představuje už téměř dva roky jednu z největších nevyřešených záhad od začátku války.
Volodomyr žije v polském Pruszkówě. Původně je z Kyjeva, je mu 44 let a v minulosti sloužil v ukrajinské armádě. Živí se jednak jako potápěč, jednak instaluje topení, tepelná čerpadla a klimatizační systémy. Je ženatý a má děti. Dle německých úřadů a časopisu Die Ziet se ale měl podílet na nejdramatičtější sabotáži, kterou svět v uplynulých letech zažil.
V září 2022 mělo „komando“ pěti mužů a jedné ženy vyplout na plachetnici typu Bavaria Cruiser 50 s názvem Andromeda z německého Rostocku. Obkroužili přístavy v dánském Bornholmu a Christiansø, švédském Sandhamnu a polském Kołobrzegu a poté se vrátili zpět.
V tuto chvíli není vůbec jisté, jestli polské úřady podezřelého potápěče Volodomyra do Německa vydají.
Během cesty se ale podle časopisu Die Zeit měli pasažéři potopit k plynovodu a odpálit ho. Na Andromedě později vyšetřovatelé nalezli stopy vysoce účinné trhaviny HMX neboli oktogenu.
Plachetnice Andromeda byla zarezervována skrze ukrajinský účet na Googlu. Platba za zapůjčení lodi byla poslána z varšavské cestovní agentury vlastněné ukrajinským byznysmenem, kterého Die Zeit označuje za „pochybného“. Německým úřadům se ho zatím nepodařilo zastihnout.
Němečtí vyšetřovatelé v tuto chvíli nespolupracují se svými ukrajinskými protějšky. „Pokud chcete vyslýchat podezřelé, otázka pro vyšetřovatele vždy zní: kolik informací jste ochotni sdělit ukrajinským představitelům? Vždyť ukrajinská strana je podezřelá z toho, že útok nařídila,“ vysvětlují novináři Zeitu Luisa Hommerich, Holger Stark a Fritz Zimmermann.
Předchozí verze padají
Autoři textu nicméně nepodávají Volodymyra jako zcela nezpochybnitelného pachatele. Rozebírají také dva jeho potenciální „kumpány“: manželský pár Světlanu a Jevgenije U. Světlana nicméně tvrdí, že v době exploze v září 2022 byla v Bulharsku.
Němečtí novináři poukazují, na to, že Světlana a Jevgenij mají docela snadno dohledatelnou digitální stopu. „Nezdá se, že by se manželé báli pronásledování. Protože vyhodit do povětří ropovody byl dokonalý zločin? Nebo proto, že jsou neprávem podezřelí?“ ptají novináři Die Zeitu.
V tuto chvíli není vůbec jisté, jestli polské úřady podezřelého potápěče Volodomyra do Německa vydají. Novináři Zeitu naznačují, že v Polsku bude dost možná považován za hrdinu – především proto, že polští představitelé ostře kritizovali dostavbu Nord Streamu 2.
V tom nebyli jediní. Dostavba plynovodu, který po dně Baltského moře obchází pobaltské země i Polsko, byla kritizována také ze strany USA. Dva týdny před začátkem rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 dokonce Joe Biden na společné tiskové konferenci s německým kancléřem Olafem Scholzem prohlásil, že když ruské tanky opět překročí ukrajinskou hranici, tak „žádný Nord Stream nadále nebude, skoncujeme s ním.“
Čtěte také: Spor Bellingcatu a Seymoura Hershe ukazuje, kde leží jádro vztahu médií a vlád
Dominantní teorií útoku na Nord Stream byla na Západě dlouho údajná sabotáž ze strany Ruska. Ta byla obhajovaná tím, že by země nadále nemusela plnit své závazky ohledně dodávek plynu na Západ. Cílem pak měl být efektivní tlak na Německo.
Jedním z mála novinářů, kteří proti této teorii vzápětí veřejně vystoupili, byl americký investigativec Seymour Hersh. Ten na základě výpovědí anonymních zdrojů tvrdil, že výbušniny nastražili potápěči amerického námořnictva v rámci operace CIA, kterou nařídil prezident Joe Biden. Se Spojenými státy mělo dle něj spolupracovat Norsko.
Bílý dům Hershovu teorii označil za „zcela falešnou a naprostou fikci“. Novinář Oliver Alexander detailně rozporoval jednotlivá tvrzení v Hershově článku – s jeho teorií nesouhlasilo dle Alexandera například rozmístění norských lodí, které měly dle Hershe být do operace zapojeny.
Zjištění časopisu Die Zeit jsou s těmito teoriemi také v rozporu a dávají za pravdu spíš zjištěním deníku Washington Post z listopadu loňského roku. Podle těch měl celou operaci na starost Roman Červinsky, plukovník ukrajinských speciálních sil, který měl být v přímém podřízení tehdejšího náčelníka generálního štábu Valerije Zalužného.
Deník Washington Post ve spolupráci s novináři německého Der Spiegel popsali právě tým šesti lidí na plachetnici, kterou si pronajali pod falešnými identitami, aby umístili výbušniny na plynovod.
Právě německé šetření by do případu mohlo vnést více světla a největší záhadu od začátku války pomoct objasnit.