Konflikty

10. 06. 2024, 06:02

Měsíc invaze do Rafahu: Přesun hladomoru, falešné bezpečné zóny i červené linie

David Scharf

Vysídlení Palestinci v Dajr al-Balahu, centrální pásmo Gazy / Zdroj: Anas-Mohammed / Shutterstock

Izraelská armáda před více než měsícem začala dlouho obávanou invazi do Rafahu. Co všechno od té doby způsobila? A které argumenty se ukázaly jako mylné?

„Zničili všechny domy ve východním Rafahu. Když se podíváte tím směrem na obzor, neuvidíte ani jednu budovu,“ líčí pro Financial Times stav města Abdul Rahman Shaath, obyvatel čtvrti Tal as-Sultan na severozápadě oblasti.

Když izraelská armáda (IDF) před měsícem s operací začínala, označovala ji jako „omezenou“ a nařídila přesun 130 tisícům místních obyvatel. O začátku invaze jsme na Voxpotu informovali.

Čtěte také: Začátek konce? Izrael se invazí do Rafahu přiblížil ke krvavému finále

Od té doby centrem města projíždí izraelské tanky, IDF bombarduje stanové tábory plné uprchlíků a střílí přes hranici na egyptské vojáky. Ze svých stálých či dočasných domovů v Rafahu uprchl jeden milion lidí – tedy téměř desetkrát tolik, než bylo původně avizováno.

„Rafah se teď skládá ze tří světů, jež jsou navzájem úplně odlišné,“ popisuje situaci na místě Suze van Meegen z Norské rady pro uprchlíky. „Východ je archetyp válečné zóny. Uprostřed je to město duchů. A na západě je nahromaděná masa lidí, která žije v žalostných podmínkách.“

Uváděné číslo děti zemřelých na podvýživu ukazuje jenom zlomek ze skutečného počtu.

Ani tuto oblasti se IDF neštítí bombardovat. Při nejbrutálnějším náletu tak během jedné noci na konci května zabila okolo 45 lidí, včetně desítek dětí a seniorů. Podle Palestinského červeného půlměsíce mnoho z nich uhořelo zaživa ve svých stanech.

Zatímco tento útok na oblast oprávněně šokoval celý svět, o dost méně pozornosti se dostalo útoku na Al-Mawasi – další oblast, kterou IDF vyznačila jako bezpečnou. Jen o dva dny později tam podle gazánského ministerstva zdravotnictví zabila nejméně 21 lidí, dalších 10 zůstalo v kritickém stavu.

Izraelská armáda tento útok na rozdíl od předchozího popírá. Ještě týž den mluvčí IDF označil operace v Rafahu za „přesnější, bezpečnější a někdy také pomalejší“ – ve srovnání s těmi ve zbytku pásma.

Palestinci a humanitární pracovníci přímo v Al-Mawasi ale mluví jinak.

Když dopadly rakety, sháněla 38letá Marwa Asraf zrovna pro svoji rodinu vodu. „Najednou jsem uslyšela výbuch. Síla toho zvuku mě povalila na zem. Začala jsem brečet, bála jsem se, že bomby dopadly na moje děti,“ říká pro magazín +972.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Hamás, Gaza, Izrael, Konflikty