Kavkaz

01. 10. 2020, 11:54

Náhorní Karabach: Ázerbájdžánu dochází trpělivost, mrtví se počítají ve stovkách

Ondřej Zacha, Aneta Václavíková, Vojtěch Boháč

Současné vyostření v Náhorním Karabachu je v mnoha aspektech nejhorší za 25 let od konce války. Poprvé například dochází k ostřelování hlavního města tohoto neuznaného území a i nejmírnější odhady počtu obětí už překročily stovku. Sledujte naši reportáž a rozhovor o situaci s Emilem Aslanem, ředitelem výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů.

Zatímco Arménie už téměř třicet let fakticky ovládá toto horské území na hranici obou zemí, které oficiálně patří Ázerbájdžánu, představitelé Ázerbájdžánu si uvědomují, že když bude tato praxe pokračovat dál, mohou o strategický kus země definitivně přijít. Už od léta přitom probíhaly omezené boje a v Ázerbájdžánu demonstrovaly desítky tisíc lidí na podporu války. Příslib pomoci “ázerbájdžánským bratrům” zazněl i od tureckého prezidenta Erdogana. Na straně Arménie zase stojí její dlouholetý spojenec, kterým je Rusko. Kam až se může situace tentokrát dostat?

Přinášíme komplexní shrnutí současné situace ve třech částech: 1) Aktuální vývoj na místě, 2) Reportáž z poslední návštěvy Voxpotu v Náhorním Karabachu, 3) Rozhovor s expertem u Ústavu mezinárodních vztahů, Emilem Aslanem.

 

Aneta Václavíková

Více článků od autora

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Kavkaz, Konflikty, Rusko, Zbraně