Armáda

29. 08. 2023, 06:52

Nejen okupanti, ale i proruští Ukrajinci: Na obránce Kupjansku číhá riziko všude

Kyiv Independent

Vojákům a policistům v Kupjansku ztěžují život proruští sympatizanti. Někteří musí kvůli kolaborantům přebývat mimo město. Zrádci se skrývají všude, jak popsal Kyiv Independent. Voxpot článek přeložil.

Rusové útočí směrem na Lyman a Kupjansk a snaží se tím zmírnit tlak Ukrajinců na Bachmut. V posledních týdnech jsou boje intenzivnější, potvrdila náměstkyně ministra obrany Hanna Maljar i sami vojáci. Z neohroženějších míst úřady evakuovaly už 12 tisíc lidí.

Týkalo se to také části Kupjansku, kterou podle zdejší policie zasáhne až osm úderů denně. Válčí se necelých 10 kilometrů od města. Kromě ruské armády se však ukrajinští obránci a policisté musí potýkat ještě s dalším problémem. Desítky rozhovorů s nimi i s civilisty ukázaly, že mnoho zůstavších obyvatel souzní s proruským narativem. Dokonce jsou mezi nimi bývalí nebo aktivní spolupracovníci nepřítele.

Bývalý starosta Hennadij Macehora nechvalně proslul tím, že zde Rusy vítal a připojil se k jejich okupační správě.

„Subjektivně vzato tady žije hodně separatistů,“ řekl Jevhen Didkovskij, důstojník pro styk s veřejností 138. praporu, který je v oblasti nasazen. „Lidé, kteří nás z principu nenávidí.“

Kupjansk jako takový přitom není město, které by tíhlo k separatismu. Policie uvedla, že zejména před útěkem většiny obyvatel na západ tvořili příznivci Ruska menšinu. Ale nedaleké hranice, dlouhodobé pouto se sovětskou érou a nepřetržitý přístup ke kremelské propagandě vyvolávají proruské sympatie v mnohem větší míře než obvykle.

To může být smrtelně nebezpečné jak pro vojáky, tak pro civilisty, kteří jim pomáhají. Několik obránců sdělilo deníku Kyiv Independent, že jejich obytné prostory zaměřil nepřítel způsobem, který naznačoval vyzrazené souřadnice. Někteří si také posteskli, že když se blíží nebezpečí, lidé na tržišti to vědí dřív než oni. Ve vylidněné oblasti jim situaci komplikuje nedostatek prostředků a únava z války.

A pokud místní obyvatelé přímo nespolupracují s Ruskem, vyhýbají se ukrajinským silám natolik, že jim tím přidělávají problémy. Brání jim v plnění povinností, nechtějí jim poskytnout pomoc nebo si účtují vyšší ceny. Na dotazy ohledně dopadů na morálku odpovídali vojáci většinou ironicky.

Čtěte také: Ukrajinských vojáček přibývá, ale pořád čelí diskriminaci: „Žena nemůže chybovat.“

„Morálka klesla už dávno, prostě jsme si zvykli,“ řekl člen skupiny, která působí ve městě Kivšarivka, asi 15 kilometrů jihozápadně od Kupjansku.

Čas nasadit masky

V hlavním městě Kupjanského rajónu žilo před invazí v roce 2022 asi 28 000 obyvatel. Nyní jich je pouze 11 000. Nedá se říct, kolik lidí se přiklání k Rusku. Odhady respondentů Kyiv Independent se velmi lišily.

Didkovskému prý strážci zákona bránili identifikovat některé oběti.

Bývalý starosta Hennadij Macehora nechvalně proslul tím, že zde Rusy vítal a připojil se k jejich okupační správě. Až do osvobození Kupjansku v září 2022 jim pomáhal s ubytováním, dopravou a dalšími věcmi.

Didkovskij odhaduje, že asi 50 % obyvatelstva, které zůstalo, smýšlí prorusky. Shodla se na tom také skupina civilistů z Kivšarivky, zatímco odklízela následky ruského ostřelování obytného domu.

Avšak policisté, kteří pátrají po kolaborantech a mohli by mít přesnější představu, hovoří o mnohem nižších číslech. Podle Kosťantyna Domenka, šéfa okresního oddělení prevence, jejich počet nepřesahuje 15 až 20 procent. Jiný člen policejních složek tvrdí, že 85 % jeho bývalých kolegů začalo pracovat pro okupanty, a když Ukrajina město osvobodila, rozutekli se do Ruska. Sám uprchl z Kupjansku poté, co ho Rusové zatkli a mučili.

Do Kupjansku nikdo nechce

Vypadá to, že mezi některými vojáky a příslušníky policie dochází ke sporům. Didkovskému prý strážci zákona bránili identifikovat některé oběti. Problémy podle něj způsobovali hlavně vysídlenci z Luhanské oblasti, nejvýchodnějšího ukrajinského regionu, který skoro celý spadl pod ruskou okupaci.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Kyiv Independent

Více článků od autora

Témata: Armáda, Ukrajina, Válka