Himálaj

15. 07. 2021, 04:00

Odvetné cestování: Davy post-pandemických turistů šíří covid a devastují planetu

Jiří Krejčík

Jen co Indie překonala zničující druhou vlnu koronaviru, je zaděláno na třetí. Himálajská letoviska praskají ve švech a po klikatých horských silnicích míří za vytouženou dovolenou kolony automobilů. Vítejte ve světě odvetného cestování.

Statistiky posledních týdnů hovoří jasně. Denní počet leteckých pasažérů se v Indii během června ztrojnásobil a nezdá se, že by mělo cestování v dohledné době ustoupit. Podle studie, kterou si nechala zadat agentura Booking.com, považuje 72 % Indů cestování za důležitější než dříve. Kromě dlouhodobé frustrace z domácího vězení hraje v Indii roli ještě další faktor: lidi vyhání z měst do hor žhavé léto, kdy teploty v severoindických nížinách běžně překračují 40 stupňů.

Odměnit se za lockdown

I když to v tomto kontextu může znít děsivě, odvetné cestování (revenge travel) je v podstatě jen turistickou obdobou odložené spotřeby – ovšem poněkud vylepšenou. Podobně jako fenomén odvetné spotřeby (revenge spending) vychází z předpokladu, že cestování je další dárek, kterým se člověk chce odměnit za měsíce strádání, kdy si nemohl dopřát ani své běžné potřeby.

Analogie s odvetnou spotřebou, která byla nejspíš poprvé popsána už v 80. letech 20. století v ekonomicky zbídačené, ale rychle bohatnoucí Číně, je zřejmá – lidé nekupují pouze to, co jim během lockdownu uniklo, ale také něco navíc. Po uvolnění pandemických omezení touží cestovat více než dříve a naopak jsou mnohem méně ochotni měnit své plány na dovolenou. Byli doma už příliš dlouho, jsou alespoň částečně očkovaní a mají našetřeno dost finančních prostředků. Ve výsledku tak mohou jet do vzdálenějších destinací či utratit na dovolené více peněz než dříve. Při odvetném cestování se tedy vlastně mstíte osudu za to, že jste museli takřka celý rok sedět zavření doma.

K rozšíření druhé vlny v dubnu přispěla také pouť Kumbh méla v Haridváru, při níž se na jednom místě sešlo až pět milionů lidí ignorujících jakákoli preventivní hygienická opatření.

Pojem odvetného cestování se poprvé objevil už v loňském roce v amerických médiích, ale do popředí zájmu jako skutečně masový jev se dostal teprve na začátku letošního července. Poté, co se ve sdělovacích prostředcích a na sociálních sítích začaly objevovat záběry přeplněných horských středisek v Uttarpradéši a Himáčalpradéši, indické ministerstvo zdravotnictví vydalo prohlášení, v němž varuje před odvetným turismem, který může vynulovat všechny zisky, kterých Indie v boji s koronavirem dosáhla.

Startuje třetí vlna nákazy?

Fenomén odvetného cestování se samozřejmě vyskytuje ve všech zemích světa, ale v Indii jej můžeme sledovat v jeho nejextrémnější podobě. Nejen proto, že druhá vlna koronavirové pandemie zasáhla Indii obzvlášť silně, ale především kvůli počtům výletníků, které ve světě nemají obdoby. Například jen do Himáčalpradéše, kde najdeme střediska jako Manálí nebo Šimla, se od začátku června za chladnějším klimatem vydalo zhruba 600 až 700 tisíc turistů a jen minimum z nich s rouškami. Vláda v Uttarákhandu tak raději omezila vstup na oblíbené vodopády Kempty Falls nedaleko Masúrí. V Dillí zase místní vláda preventivně nechala zavřít některá tržiště ze strachu, že by ohromné množství návštěvníků bez ochranných pomůcek mohlo odstartovat třetí vlnu nákazy.

Čtěte také: Stovky milionů lidí do ulic: Zachrání sezóna náboženských svátků indickou ekonomiku?

Nutno dodat, že odborníci jsou zděšeni právem. K rozšíření druhé vlny v dubnu mohutně přispěla také pouť Kumbh méla v Haridváru, při níž se na jednom místě sešlo až pět milionů lidí z celé země, ignorujících jakákoli preventivní hygienická opatření. Indie dosud oficiálně zaznamenala přes 400 tisíc úmrtí na covid-19, z nichž polovina zemřela během kritických týdnů v letošním dubnu a květnu. Počet nakažených, který se začátkem května vyhoupl na 400 tisíc denně, sice setrvale klesá, ale rozhodně se nedá říct, že Indie si s koronavirem poradila.

Ačkoli během června jednotlivé indické státy postupně uvolnily většinu pandemických omezení, zdravotnické úřady i dnes evidují přes 40 tisíc nakažených denně. A přestože ještě na začátku roku chtěla být vláda Naréndry Módího celosvětovým lídrem ve výrobě vakcín, k 7. červenci bylo v zemi podáno teprve 369 milionů dávek a plně naočkováno bylo pouze 70 milionů lidí, tedy pět procent obyvatelstva.

Zdravotní krize končí, klimatická pokračuje

Riziko, které s sebou zástupy turistů přinášejí, však není jen epidemiologické. Himálajské ekosystémy jsou v posledních letech notně přetížené neregulovanou turistikou a situaci ještě může zhoršit projekt na propojení poutních míst v Uttarákhandu dálnicemi. Náhlý vzestup turismu a větší touha po cestování tedy může představovat další enormní zátěž pro přírodu, ať už množstvím vyprodukovaného odpadu, nebo nárůstem emisí oxidu uhličitého. Odvetné cestování se tak může brzy pomstít nám všem.

Čtěte také: Z tragédie statistika: Proč nezlehčovat pandemickou situaci v Indii

Jiří Krejčík

Více článků od autora

Témata: Himálaj, Ekologie, Indie, Koronavirus