Musk

13. 09. 2023, 11:32

Omezil Musk Ukrajině Starlink? Autor biografie mlží. Útočného použití se bojí i Washington

Matěj Schneider

Nová biografie Elona Muska vyvolala bouřlivou debatu: omezil majitel SpaceX ukrajinské armádě internet ve světle plánovaného útoku na Krym? Autor knihy Walter Isaacson zároveň tvrdí, že ano i ne.

„Myslím, že kdyby se ukrajinským útokům podařilo potopit ruskou flotilu, bylo by to jako malý Pearl Harbor a vedlo by to k velké eskalaci. Nechtěli jsme toho být součástí,“ měl říct Elon Musk autorovi biografie Walteru Isaacsonovi. Právě ta v posledních dnech dostala majitele firmy SpaceX, která provozuje službu Starlink poskytující satelitní internetové připojení, pod palbu širší veřejnosti. 

Musk v únoru 2022 poskytl Ukrajině Starlink bezplatně a služba pro ukrajinskou stranu slouží jako velká posila. „Starlink je nyní aktivní na Ukrajině. Další terminály jsou na cestě,“ tweetoval hrdě Musk hned dva dny po začátku invaze. „Starlink je tady. Díky, Elone Musku,“ reagoval jen dva dny na to ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov. Ukrajinská strana si internet zprostředkovaný Muskovou službou po celou dobu války vychvaluje. „Starlink skutečně tvoří páteř celé naší komunikační infrastruktury,“ řekl Fedorov před nedávnem pro deník New York Times.

Obavy z jaderné války

Netrvalo to ale dlouho a Musk se s ukrajinskými zastupiteli dostal ohledně Starlinku do konfliktu. Právě Isaacsonova kniha přináší nové podrobnosti. Podle biografie se loni v září měl Musk dozvědět, že ukrajinská armáda plánuje útok na Ruskem anektovaný Krym pomocí šesti ponorkových dronů, které měly být naváděny právě za pomoci Starlinku.

Čtěte také: Ukrajinci zasáhli Sevastopol na anektovaném Krymu. V loděnici hořelo

„Proto potají nařídil svým technikům, aby vypnuli signál v okruhu sta kilometrů od krymského pobřeží. Výsledkem bylo, že když se ukrajinské bezpilotní ponorky přiblížily k ruské flotile v Sevastopolu, ztratily spojení a neškodně se vyplavily na břeh,“ píše Isaacson. Elon Musk dle knihy nesouhlasí s použitím Starlinku pro útočné účely. Prý se měl obávat, že by tento konkrétní útok na Krym bezpilotními ponorkami vedl k jaderné válce.

Část sporu mezi Muskem a Ukrajinci proběhla i veřejně. „Pokus o znovudobytí Krymu způsobí obrovské ztráty na životech, pravděpodobně selže a povede k riziku jaderné války. To by bylo hrozné jak pro Ukrajinu, tak pro celou planetu Zemi,“ tweetoval Musk. 

Když ho ukrajinští zastupitelé obvinili z podpory Ruska, hájil se, že zatímco Ukrajině poskytuje službu v ceně úhrnem 80 milionů dolarů, pro Rusko neudělal nic. Podle informací deníku Washington Post ve skutečnosti SpaceXu miliony dolarů proplatila mimo jiné americká federální Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID), nicméně nešlo o plnou cenu služby a terminálů.

Vzápětí ale Musk řekl, že si SpaceX nemůže nadále dovolit poskytovat Ukrajině službu Starlink bezplatně. I na to se mu dostalo ostrých reakcí a Musk službu nakonec poskytoval i nadále stejnou formou. To se změnilo až letos v červnu, kdy poskytování Starlinku Ukrajině oficiálně zaštítilo americké ministerstvo obrany. Částečně „charitativní“ období provozu Starlinku na Ukrajině tak skončilo a SpaceX už na provozu vydělává jako běžný dodavatel vládního kontraktu.

Americká strana se opakovaně zdráhala poskytnout Ukrajině takové zbraně, které by mohly být použity pro útok na ruské území. Muskovy firmy běžně spolupracují s vládními agenturami a není nepředstavitelné, že o těchto sdílených obavách hovořili.

Loňské září nebylo prvním momentem, kdy ukrajinská armáda využívala Starlinku k navádění dronů. Už v březnu loňského roku o navádění bezpilotních letounů za pomoci Muskovy služby informoval britský deník Telegraph. Loni v říjnu měl Musk omezit fungování Starlinku na Ruskem zabraných územích východní Ukrajiny. Letos v únoru pak vedení SpaceX oznámilo, že by chtělo Starlink omezit tak, aby nemohl být využívaný pro ovládání dronů. „Ukrajinci služby využili způsoby, které nebyl zamýšleny a nebyly součástí žádné dohody,“ řekla ředitelka SpaceX Gwynne Shotwell.

Nová verze příbehu

Nové informace o Muskově údajném omezení Starlinku během útoku na Krym vyvolaly ostrou kritiku tohoto miliardáře. V tuto chvíli ale není zcela jasné, jak vše proběhlo. Přestože autor biografie Isaacson v knize jasně píše, že Musk měl aktivně vyžádat nové omezení služby okolo Krymu, tak poté, co kniha vyvolala mediální bouři, svou výpověď měnil.

„Ukrajinci si pouze mysleli, že signál sahá až na Krym, ale nebylo tomu tak. Požádali Muska, aby pokrytí rozšířil pro účely útoku dronů na ruskou flotilu. Musk jim nevyhověl, protože se domníval, pravděpodobně správně, že by to způsobilo velkou válku,“ tweetoval před několika dny Isaacson. To samé tvrdí i Musk. Je to zásadní změna, která je v přímém rozporu s textem Isaacsonovy knihy a nevrhá tak na autora nejlepší světlo.

Tuto nejnovější verzi pak Musk doplnil během svého vystoupení na technologické konferenci All-In Summit, která právě probíhá v Los Angeles. Musk zde řekl, že Starlink byl okolo Krymu vypnutý a to z důvodu amerických sankcí na Rusko, kvůli kterým by se sám vystavoval vládnímu postihu, kdyby na Ruskem anektovaném Krymu internet poskytoval. Žádný zástupce americké vlády v tuto chvíli tuto verzi nepotvrdil.

„Ačkoli nejsem největším fanouškem prezidenta Bidena, kdybych dostal prezidentský pokyn, abych ho zapnul, udělal bych to, protože prezidenta považuji za hlavního výkonného úředníka země,“ řekl dnes Musk na All-In Summitu. „Ale žádná taková žádost nepřišla…“ dodal.

Sdílené obavy

Podle Isaacsonovy knihy Musk loni o situaci okolo Krymu a Starlinku s Bílým domem mluvil. „O situaci debatoval s Bidenovým poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem a předsedou sboru náčelníků štábů generálem Markem Milleym a vysvětlil jim, že společnost si SpaceX nepřeje, aby byl Starlink používán k útočným vojenským účelům,“ píše Isaacson.

Jakkoliv Isaacson formuluje obavy jako vycházející od Muska a jeho SpaceX, shodují se s debatou, která probíhá mezi washingtonskými politiky od počátku ruské invaze. Americká strana se opakovaně zdráhala poskytnout Ukrajině takové zbraně, které by mohly být použity pro útok na ruské území. Muskovy firmy běžně spolupracují s vládními agenturami a není nepředstavitelné, že o těchto sdílených obavách spolu zástupci SpaceX a federální vlády hovořili.

Celý spor mezi Muskem a Ukrajinci už vyvolal mezi washingtonskými politiky reakci. Demokratická senátorka Elizabeth Warren volá po tom, aby bylo počínání SpaceX předmětem vyšetřování Kapitolu. „Kongres musí vyšetřit, co se tu stalo a zda máme dostatečné nástroje k tomu, abychom zajistili, že zahraniční politiku řídí vláda, a ne jeden miliardář,“ řekla Warren v rozhovoru pro Bloomberg

Čtěte také: Čeho se Amerika bojí? Část politického spektra nechce hrát ve válce na Ukrajině větší roli

„Takže Elizabeth Warren chce vyšetřovat soukromého občana kvůli podmínkám služby jeho společnost v souvislosti se zákazníkem, který v té době za danou službu ani sám neplatil?“ kritizoval senátorčin výrok americký konzervativní novinář Saagar Enjeti, který je dlouhodobým kritikem podoby americké podpory pro Ukrajinu.

Kvůli financím poskytovaným za Starlink federálními agenturami je situace o něco komplikovanější. Minimálně od letošního června totiž SpaceX figuruje v dodávání satelitního připojení jako dodavatel amerického ministerstva obrany. Už předtím hranice mezi soukromým dodavatelem a vládní objednávkou zamlžila svými financemi federální agentura USAID. Vyjasnění kompetencí ohledně toho, kdo a jak rozhoduje o změnách v pokrývání určitých území uprostřed válečné zóny, je tak zjevně na místě.

Jakkoliv se tak ze začátku ruské invaze Musk tvářil jako ochotný zachránce, se svou rolí v konfliktu teď zjevně není spokojen. „Starlink nebyl zamýšlený jako součást válek. Měl sloužit k tomu, aby se lidé mohli dívat na Netflix a odpočívat, aby se mohli online připojit do školy a dělat dobré mírumilovné věci, nikoliv dronové útoky,“ měl si prý Musk telefonicky stěžovat Isaacsonovi.

Matěj Schneider

Více článků od autora

Témata: Musk, Ukrajina, USA