
Ukrajinská kontrarozvědka zadržela dvě osoby, které obviňuje ze špionáže pro sousední Maďarsko. Prohlubuje se tak krize vztahů obou zemí, kterou poslední léta přiživuje přístup maďarského premiéra Viktora Orbána k evropské pomoci Ukrajině.
Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) v pátek 9. května uvedla, že muž a žena, které zadržela pro podezření ze špionáže, pracují pro maďarské tajné služby.
Obvinění měli v Zakarpatí shromažďovat informace o slabinách ukrajinské pozemní a vzdušné obrany – v čele s rozmístěním tamních protiletadlových systému S-300.
Také měli u místních sondovat, jak by reagovali na vpád maďarských ozbrojených sil, jaké zbraně se v oblasti dají pořídit na černém trhu a stav tamních pořádkových sil.
Zadržení byli členy ukrajinské armády, které údajně naverbovala maďarská rozvědka. Čtyřicetiletý muž ze zakarpatského Berehova měl být napojen na maďarské tajné služby už od roku 2021, žena do letoška sloužila v ukrajinské armádě.
Oba byli obviněni z vlastizrady podle ukrajinského trestního zákoníku. Hrozí jim doživotní trest odnětí svobody.
SBU prý zná také identitu maďarského rozvědčíka, který měl mít oba ukrajinské zvědy na povel.
Čtěte také: Co řešil Orbán v Kyjevě? Výzvy k příměří i otázku Maďarů na Ukrajině
Letitá tenze
Především maďarští krajně pravicoví politici si Zakarpatí, kde žije početná maďarská menšina, nárokují dlouhodobě. Tyto tendence pak posílily od začátku ruské invaze.
„Vládnoucí Orbánova strana Fidesz vystupuje sice opatrněji a ostřejší rétoriku přenechává krajní pravici, o to víc za ni ale mluví činy,“ upozorňovala loni naše redaktorka Eva Čeplová.
Premiér Viktor Orbán na maďarskou menšinu na Ukrajině aktivně cílí a obviňuje ukrajinskou vládu, že menšinu utlačuje a omezuje její práva.
Dle ukrajinské kontrarozvědky je to ale poprvé, co ukrajinské úřady zaznamenaly aktivitu maďarských tajných služeb pracujících proti ukrajinským zájmům na území země.
O aktuální špionážní kauze nejdetailněji informuje oděský online deník Odessa Journal. Maďarská vláda na obvinění zatím nezareagovala.
Tenze mezi Ukrajinou a Maďarskem nejsou ničím novým – pod Orbánovým vedením Maďarsko několikrát vetovalo poskytnutí pomoci Evropské unie pro Ukrajinu.
Čtěte také: Stopka na ruskou ropu může pro Maďarsko a Slovensko znamenat krizi
Aktuálně odmítá Maďarsko po boku Slovenska evropské plány na ukončení dovozu ruského zemního plynu, ke kterému chce Unie přistoupit právě v kontextu ruské invaze na Ukrajinu.
Jak Slovensko tak Maďarsko jsou země nadále do velké míry závislé na ruské ropě.