Byznys

06. 08. 2024, 15:59

Pozor, nervózní investoři: To, co se děje, je měkké přistání

Christopher Decker

Tokijská burza cenných papírů / Zdroj: VTT Studio / Shutterstock

Poslední dny klesaly akciové trhy v USA, Asii i Evropě. Například japonský index akcií utrpěl nejprudší propad od roku 1987. Může za to obava z recese ve Spojených státech. Není to ale celé jen panika? Na to odpovídá překlad textu z webu The Conversation.

Jaký povyk dokáže vyvolat jedna zpráva o zaměstnanosti. Ještě na začátku léta se Američané obávali, že jejich ekonomika roste neudržitelným tempem. Ale nyní – hlavně v reakci na nepříznivou zprávu o míře nezaměstnanosti v USA publikovanou v pátek 2. srpna – akcie klesají. Někteří analytici se dokonce obávají, že by na obzoru mohla být hospodářská recese.

Všechny, od investorů přes spotřebitele až po politiky, jako lektor podnikové ekonomiky prosím: Uklidněte se, zhluboka se desetkrát nadechněte a uvolněte se. Ekonomická data, pokud se na ně podíváme jako na celek, utváří jasnější a mnohem komplexnější obrázek.

Proč investoři šílí

Když vyšel nejnovější report o nezaměstnanosti ve Spojených státech, trh z toho neměl příliš radost. „Dow poklesl téměř o 1 000 bodů poté, co zpráva ukázala na prudký pokles počtu pracovních míst v USA,“ hlásal jeden z titulků. Když se index Dow Jones v den zveřejnění zprávy uzavřel, klesl oproti předchozímu dnu o dvě procenta. 

Data o pracovních místech také vyprávějí komplexnější příběh, než se zdá z titulků.

Dow

Dow Jones Industrial Average, zkráceně Dow, je jedním z klíčových ukazatelů vývoje na akciovém trhu. Skládá se z akcií 30 amerických společností, které patří mezi největší a nejvíce obchodované. Patří mezi ně například Apple, Intel nebo Walmart.

Výprodej akcií se zintenzivnil a poté, co měli investoři celý víkend na to, aby vstřebali údaje o pracovních místech, se globální akciové trhy dále propadaly. Indexy Dow, S&P 500Nasdaq Composite vykázaly v pondělí 5. srpna ztráty. Japonský Nikkei také uzavřel dokonce o 12 % níže.

Zpráva, která všechny tyto propady vyvolala, ukázala, že americká ekonomika v červenci 2024 přidala pouhých 114 tisíc pracovních míst – tedy méně než předpokládaných 175 tisíc.

To bylo vnímáno jako zklamání. CNN vyjádřila obavy, že „trh práce zpomaluje příliš rychle a mohl by vyvolat recesi“. Mnoho novinových zpráv tvrdilo, že report spustil Sahmovo pravidlo, které dříve spolehlivě signalizovalo recesi.

Čtěte také: Dlouhý pád Boeingu pokračuje. Experti mluví o hrozícím „znárodnění“

V reakci na tuto hrozbu recese mnoho lidí kritizuje americkou obdobu centrální banky Federální rezervní systém (FED) za to, že dříve nesnížil úrokové sazby. Například senátorka Elizabeth Warren na účet šéfa centrální banky řekla, že „udělal vážnou chybu, když nesnížil úrokové sazby“. „Byl několikrát varován, že pokud bude moc dlouho čekat, riskuje pád ekonomiky do propasti,“ dodala.

Očekává se, že FED sníží sazby v září, kritici však požadují, aby to udělal dříve.

Toto vše – výprodej, prosby směrem k předsedovi FED Jeromu Powellovi, řeči o „tvrdém přistání“ – jsou předčasné.

Nepanikařme

401(k)

V USA je 401(k) zaměstnavatelem sponzorovaný osobní penzijní účet s definovaným příspěvkem.

Je pravda, že poslední údaje o počtu pracovních míst byly nižší, než se očekávalo. Je také pravda, že akcie v den zveřejnění těchto údajů uzavřely níže. To ale nedokazuje, že hrozí recese, nebo že FED řídí ekonomiku špatně. A neznamená to ani, že něčí 401(k) je v nebezpečí. Jednoduše to znamená, že ekonomika zpomaluje – a tady dodám, že se to i očekává.

Je to proto, že FED se snaží zabránit přehřátí ekonomiky, aby snížil inflaci. Od května 2022 je jeho strategií postupné zvyšování úrokových sazeb, které zpomaluje poptávku, což následně snižuje tlak na inflaci. Pokud se svým plánem uspěje, věří se, že tato strategie povede ekonomiku k pomalému růstu a menší – mnohem stabilnější – míře inflace, zatímco se vyhne recesi. Jinými slovy se jedná o pověstné „měkké přistání“.  

Měkké přistání

Měkké přistání v hospodářském cyklu je proces, kdy se ekonomika posouvá od růstu k pomalému růstu až k potenciální stagnaci. Blíží se recesi, ale vyhýbá se jí. Obvykle je to způsobeno vládními pokusy zpomalit inflaci.

Data o pracovních místech také vyprávějí komplexnější příběh, než se zdá z titulků.

Je pravda, že existují náznaky propouštění. Zemědělský gigant John Deer se dostal do titulků kvůli plánovanému propuštění 600 zaměstnanců. A propouštět se chystá i výrobce počítačových čipů Intel.

I přitom nejměkčím přistání se mohou objevit turbulence.

Report samotný pak uvádí čistý úbytek pracovních míst v automobilovém průmyslu, informačních službách a dočasné práci.

Abychom si rozuměli, dopad ztráty těchto pozic na jednotlivce by neměl být zlehčován. Nicméně, zatímco některé sektory propouštěly, jiné nabíraly. Zaměstnanost vzrostla ve stavebnictví, dopravě a zdravotnictví.

Takovéto smíšené signály napříč sektory jsou poměrně běžné. Jsou známkou toho, že trh práce zpomaluje – to se velmi liší od recese, během níž se propouštění obvykle projevuje v celé ekonomice.  

Čtěte také: Google s Applem vydělávají na vašich úzkostech a depresích

Stojí také za to se zamyslet nad širšími souvislostmi. I když poslední zprávy byly zklamáním, v poslední době to byla výjimka, nikoli norma. Minimálně od ledna 2024 americký trh práce překonává očekávání.

V květnu například americká ekonomika přidala 272 tisíc pracovních míst – což je mnohem více než předpokládaných 180 tisíc. Tehdy někteří lidé kritizovali FED, že nedělá dost, aby ekonomiku zpomalil – úplný opak toho na co si dnes stěžuje Warren.

Co tedy zpráva o pracovních místech z července 2024 předznamenává? Myslím si, že v konečném důsledku to znamená, že růst ekonomiky zpomaluje. Vyšší úrokové sazby tlumí poptávku, podporují pomalejší růst pracovních míst a snižují tlak na mzdy a ceny. Přesně takhle vypadá měkké přistávání. Ale i přitom nejměkčím přistání se mohou objevit turbulence.

Bazický bod

Termínem bazický bod se ve finanční oblasti označuje jedna setina procentního bodu neboli promyriáda. V bazických bodech se udávají především úrokové míry a výnosové míry různých finančních nástrojů.

Předtím než budou nadále přehnaně reagovat, měli by pozorovatelé vyhlížet dvě zprávy, které vyjdou před zářijovým zasedáním FED: údaje o inflaci, které mají vyjít 14. srpna; a srpnový report o zaměstnanosti, který statistici zveřejní 6. září. Pokud růst indexu spotřebitelských cen dosáhne 2,75 % nebo méně a růst zaměstnanosti bude opět pomalejší, než se očekávalo, pak FED v září téměř jistě sníží sazby o 25 bazických bodů.  

Přestože si jsem jistý, že se najde sbor vědátorů, kteří si budou stěžovat, že pokles sazeb je jen malý, přichází období, kdy se budou sazby snižovat neustále.

Text v originále vyšel na webu The Conversation s názvem Attention, jittery investors: Stop panicking … this is what a soft landing should look like a do češtiny ho přeložil Filip Brychta. Autor článku Christopher Decker vyučuje na University of Nebraska, Omaha.

Christopher Decker

Více článků od autora

Témata: Peníze, Obchod, Byznys, Ekonomika, USA