• Podcasty
  • 23. září 2021

Předvolební Berlín: S odchodem Angely Merkel Němci ztrácí pevnou kotvu, politické strany jsou slabé

Autoři
Jakub Eberle / Ondřej Zacha
Německé volby proběhnou už tento víkend. Do poslední předvolební epizody podcastu Kanzleramt jsme si pozvali Martina Jonáše, zpravodaje České televize v Německu, který dění sleduje přímo na místě.

Od jara se v čele předvolebních průzkumů vystřídali všechny hlavní německé strany – zelení, křesťanští i sociální demokraté. O nějaký velký koncert demokracie se ale podle dlouholetého berlínského zpravodaje nejedná. Už jen proto, že v Německu jsme svědky fenoménu silných lídrů, ale slabých stran. Stranické aparáty dokonce často svým kandidátům aktivně hází klacky pod nohy, a to často i kuriózními způsoby.

Voxpot · Kanzleramt #5 s Martinem Jonášem: Předvolební nálada v BerlíněO všech volbách se tvrdí, že jsou přelomové. Pro tyto volby to ale nepochybně platí, protože končí šestnáctiletá éra kancléřky Angely Merkelové. Martin Jonáš k této příležitosti napsal knihu Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry, která vychází v říjnu v nakladatelství Argo. V druhé části rozhovoru s Jakubem Eberlem poodhaluje, na co se můžeme v knize těšit.

Snad o všech volbách (kromě těch ruských) se tvrdí, že jsou přelomové. Pro tyto volby to ale nepochybně platí, protože končí šestnáctiletá éra kancléřky Angely Merkelové. Martin Jonáš k této příležitosti napsal knihu Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry, která vychází v říjnu v nakladatelství Argo. V druhé části rozhovoru s Jakubem Eberlem poodhaluje, na co se můžeme v knize těšit.

Na druhou stranu, nedělní volby budou jen začátkem. Povolební vyjednávání bude velmi složité a mohlo by se protáhnout až do prosince. Pokud se tak stane, pak Angela Merkel předčí i legendárního Helmuta Kohla a stane se nejdéle vládnoucí kancléřkou v historii země. Buďte v obraze, poslechněte si nejnovější díl podcastu Kanzleramt.

Čtěte také: Nový kancléř, nové Německo? Vše, co potřebujete vědět o klíčových volbách letošního roku