Konflikty

15. 02. 2024, 06:10

Promění se Rafah v jatka? USA i Evropa jen „znepokojeně přihlíží“

David Scharf

Americký prezident Joe Biden během summitu EU v Bruselu. Foto: Shutterstock

Joe Biden čím dál tím častěji nesouhlasí s izraelským postupem v Gaze. Svou politiku tomu ale nijak nepřizpůsobuje. Atmosféra se mění i na evropském kontinentu, kde některé země oznamují konce dodávek zbraní do Izraele. Může to ale vůbec něco změnit?

Když o někom americký prezident několikrát řekne, že je „hajzl“, jeden by očekával, že to takto označeného člověka dostane do problémů.

Tohle ale zřejmě neplatí, pokud se ten člověk jmenuje Benjamin Netanjahu.

Joe Biden sice vládne zemi s největší světovou ekonomikou a velí armádě s největším rozpočtem na planetě, ve vztahu k izraelském premiérovi se ale evidentně zmůže jen na to, že si svoji frustraci vylévá v soukromých konverzacích. Lidem ze svého okolí si prý kromě zmíněné nadávky také postěžoval, že mu Netanjahu „dělá peklo“ – alespoň podle pondělní zprávy americké stanice NBC.

Čtěte také: „Genocidní Joe“ ztrácí hlasy amerických Arabů. Připraví ho o Bílý dům?

Co Bidena tak rozlítilo po více než čtyřech měsících brutální války, kterou izraelská armáda (IDF) vede nejen proti ozbrojencům Hamásu, ale také civilnímu obyvatelstvu a infrastruktuře?

Americký prezident Izrael dosud bezvýhradně podporoval, což odpovídá politice, kterou prosazuje už dekády. Například tak, že prosazoval přesunutí americké ambasády do okupovaného Jeruzaléma dávno předtím, než to Donald Trump v roce 2018 opravdu udělal.

Jen za první měsíc a půl shodilo izraelské letectvo na Gazu 22 tisíc bomb dodaných USA.

Minulou středu pak Netanjahu oznámil záměr vést pozemní invazi na Rafah, kde se momentálně tísní okolo 1,4 milionu Palestinců.

Biden o den později reagoval – izraelský postup v Gaze ohodnotil slovy „přes čáru“. Doprovodil ho mluvčí John Kirby, podle kterého by USA s útokem na Rafah „nesouhlasily“, protože by šlo o „katastrofu“.

Čtěte také: Svědectví zevnitř izraelské armády: Mrtvé civilisty v Gaze máme dopředu vypočítané

Izraelský premiér si s tím evidentně hlavu nelámal a během víkendu už přesvědčoval americkou veřejnost. „Vítězství je na dosah. Uděláme to. Půjdeme po zbývajících praporech Hamásu, které se skrývají v Rafahu,“ prohlašoval v rohovoru pro televizi ABC.

O pár hodin později jej doprovodila reklama věnovaná „všem izraelským otcům v zajetí Hamásu“. Tu  o poločasové přestávce Super Bowlu zhlédly miliony Američanů.

Biden svůj nesouhlas sdělil Netanjahuovi i přímo – během nedělního telefonátu. Výsledek? IDF v noci na pondělí bombardovala Rafah a zabila přes sto lidí. Úder doprovázel operaci, která osvobodila dva rukojmí držené Hamásem.

V pondělí svoje fiasko americký prezident završil tím, že útok Izraele na Rafah označil za „naši operaci“.

Americké spojené nádoby

Faktem zůstává, že USA od 7. října v Radě bezpečnosti blokují návrhy směřující k příměří a dál zásobují Izrael zbraněmi. Washington každoročně posílá „vojenskou pomoc“ v celkové hodnotě přes 3 miliardy dolarů, což odpovídá 15 procentům izraelského rozpočtu na armádu.

Objem zaslaných zbraní a munice přitom od 7. října podle Wall Street Journal „prudce narostl“. Jen za první měsíc a půl shodilo izraelské letectvo na Gazu 22 tisíc bomb dodaných USA.

Co se dočtete dál?

  • Je Španělsko ve snahách o příměří opravdu tak důsledné, jak tvrdí?
  • Zakáže holandský soud vývoz součástek do letounů F-35 navzdory nelibosti USA?
  • Na co pořádají Palestinci crowdfundingové kampaně?

Americkým senátem navíc v úterý prošel balíček, který spojuje pomoc Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli. Ten si tak má přijít na dalších 14 miliard dolarů.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Gaza, EU, Izrael, Konflikty, Palestina, USA