Konflikty

08. 03. 2024, 14:28

První lodě do Gazy: Humanitární koridor spojí zničené pásmo s Kyprem

Simone Radačičová

Palestinské charitativní organizace s evropskou podporou rozdávají potraviny vysídleným lidem ve školách ve městě Rafáh, 20. února 2024. Foto: Shutterstock
Palestinské charitativní organizace s evropskou podporou rozdávají potraviny vysídleným lidem ve školách ve městě Rafáh, 20. února 2024. Foto: Shutterstock

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen oznámila, že během víkendu se otevře námořní humanitární koridor do Gazy. Krátce před ní Joe Biden řekl, že USA postaví v Gaze dočasný přístav s molem. Ani to ale nemůže nahradit klíčové pozemní dodávky pomoci.

Na 370 kilometrů dělí kyperský přístav Larnaka od Pásma Gazy, kde se na malém pruhu území tísní na 2,3 milionu lidí. O víkendu se otevře námořní koridor, kdy lodě naložené nákladem humanitární pomoci vyplují z Kypru přímo do Gazy. 

„Jsme již velmi blízko otevření tohoto koridoru, snad to bude v neděli,“  prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen na společné tiskové konferenci s kyperským prezidentem Nikosem Christodoulidesem. Na neděli přitom připadá začátek muslimského svátku Ramadánu. 

Každý den z Gazy přichází horší a horší zprávy. Malé děti a nemluvňata umírají hlady, zatímco jejich rodiče jen marně hledají jakékoliv potraviny. OSN varuje, že čtvrtině tamní populace hrozí hladomor. Volání nevládních organizací o pomoc malému pruhu území, kde se tísní na 2,3 miliony lidí, snad nikdy nebylo silnější. O tom, proč se situace v této oblasti vyhrocuje, psal David Scharf pro Voxpot v nedávném článku

Šéfka Evropské komise dodala, že v pátek jako první  z Larnaky vyrazí v rámci testovací plavby loď provozovaná španělskou charitativní organizací Open Arms.  Měla by vyzkoušet, jak tento humanitární koridor bude fungovat. Plavba trvá asi deset hodin. 

V Larnace již potřebnou pomoc připravuje další z nevládních organizací, a sice World Central Kitchen. Celý projekt společně připravují EU, Spojené arabské emiráty a USA.  

Ve svém projevu Biden zdůraznil, že v Gaze zemřelo více než 30 tisíc lidí a že většina z nich nepatřila k Hamásu.

Von der Leyen si během pátku prohlédla přístav v Larnace. Na tiskové konferenci zdůraznila, že Gaza čelí „humanitární katastrofě“. Podle ní námořní koridor umožní dodat k Palestincům velké množství dodatečné pomoci. 

Britský deník Financial Times k tomu dodal, že zatím chybí podrobnosti o tom, jak bude humanitární koridor schopen naplnit rozsáhlé potřeby Palestinců. Klíčová je především otázka, jak se bude pomoc distribuovat přímo v Gaze. 

Čtěte také: Když je i zvířecí krmivo vzácnost. Proč je Gaza na cestě k hladomoru?

Námořní koridor z Kypru není žádnou novinkou, doplňuje k tomu španělský list El País. Krátce poté, co Izrael po útocích Hamásu odstartoval bombardování a invazi do Pásma Gazy, kyperská vláda začala pracovat na iniciativě pojmenované Amalthea. Detaily zveřejnila loni na konci prosince. 

Palestinci rozdávají potraviny vysídleným lidem, kteří prchají kvůli násilným útokům ve městě Rafáh, 24. ledna 2024. Foto: Shutterstock

„Cílem je humanitární pomoc pro civilisty v Gaze shromáždit, skladovat a přísně zkontrolovat ještě předtím, než se naloží na lodě,“ řekl tehdy kyperský ministr zahraničí Constantinos Kombos.

Biden: V Gaze postavíme dočasný přístav s molem

Von der Leyen vystoupila se zprávou o zřízení námořního koridoru jen krátce poté, co americký prezident Joe Biden ve své Zprávě o stavu unie načrtl plán, jak se USA zapojí do pomoc hladovějícím Palestincům. 

Americká armáda podle jeho slov povede misi, jejímž cílem je zřídit na pobřeží dočasný přístav s molem. Ten podle jeho slov bude schopný přijmout velké lodě s potřebnými zásobami různého zboží od potravin po stany a další vybavení plující z Larnaky. Tam by měli působit také izraelští inspektoři, kteří mají prověřit, že se v balících s pomocí neukrývají žádné zbraně. 

Biden zopakoval, že žádný americký voják do Gazy nevkročí. To znamená, že americké posádky musí vše postavit přímo z lodí. 

Ve svém projevu zdůraznil, že v Gaze zemřelo více než 30 tisíc lidí. „Většina z nich nepatřila k Hamásu,“ řekl ve svém ostře sledovaném projevu. „Téměř dva miliony dalších Palestincům čelí bombardování nebo byly vysídleni, jejich domy jsou zničeni, celé čtvrti jsou v troskách, zatímco rodiny nemají potraviny, vodu a léky. Je to srdcervoucí,“ doplnil. 

Biden ve svém projevu sice vyjádřil podporu Izraeli, současně se ale obrátil na tamního prezidenta Benjamina Netanjahua. Vyzval ho, aby nechal do Gazy projet více kamionů s pomocí. 

Také kolem Bidenova projektu se ale zatím vznáší řada otazníků. Není jasné kdo převezme zásoby na pevnině ani kdo ji pak bude dál rozdávat civilistům. 

Ani se neví, kdy se přístav s molem poprvé otevře. Britská BBC s odkazem na zástupce americké administrativy k tomu dodává, že si to vyžádá „několik týdnů“. 

Biden, který letos ve volbách obhajuje svůj mandát, se kvůli neutěšené situaci v Gazy potýká se stále větší kritikou dokonce i od svých spolustraníků. 

Čtěte také: „Genocidní Joe“ ztrácí hlasy amerických Arabů. Připraví ho o Bílý dům?

Pomoc shazovaná letadly není efektivní 

USA společně s dalšími státy přitom už několik týdnů hledají cesty, jak dostat do Gazy potřebnou humanitární pomoc. Společně s dalšími státy jako jsou Francie, Jordánsko, Egypt nebo Spojené Arabské emiráty se podílí na shazování balíků z letadel. 

Tento postoj ale kritizují nevládní organizace, protože je to podle nich velmi neefektivní. Pomoc se tak dostane jen ke zlomku potřebným. „Shazování pomoc z letadel nepřinese řešení, které by dokázalo zmírnit utrpení. Odvádí to čas a úsilí od osvědčených řešení, která by pomohla ve velkém měřítku,“ tvrdí organizace Mezinárodní záchranný výbor. „Veškerá diplomatická pozornost by se měla soustředit na to, aby Izrael ukončil blokádu Gazy. Potřebujeme trvalé příměří.“ 

Janti Soeripto z organizace Save the Children zase varuje, že podobné shazování pomoci z letadel může mezi lidmi vyvolat chaos. „Nemůžete zaručit, kdo pomoc dostane a kdo ne. Ani nezaručíte, kde to přesně skončí. Můžete ohrozit lidi,“ komentovala to s tím, že některé děti se vrhly do moře, aby se pokusily získat aspoň něco. Podle ní je také těžké vystopovat, kde pomoc přesně skončí. Například morfin, který měl „přistát“ poblíž nemocnic, tak skončil někde jinde. 

Simone Radačičová

Více článků od autora