
Ruská armáda se pokouší o průlom poblíž klíčového města Pokrovsk. Usiluje také o vpád do už šestého ukrajinského regionu – Dněpropetrovské oblasti.
Rusko zesílilo vojenské operace na dvou frontách na Ukrajině, čímž se mu daří rozptýlit omezené záložní síly Kyjeva.
Ruský útok se soustředí na Doněckou oblast ležící na východě země – zejména na strategicky významné město Pokrovsk – a také na Sumskou oblast na severovýchodě, kde se ukrajinské jednotky potýkají s těžkým bombardováním a takřka neustálými dronovými útoky.
Vůbec poprvé od začátku války v únoru 2022 se boje dotýkají také hranice ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Pokud by se Kremlu podařilo rozšířit boje do už šestého ukrajinského regionu, byla by to rána nejen pro morálku obránců.
Čtěte také: Když nás zaměří, zdrháme. Vydali jsme se na frontu s ukrajinskými dronaři
Kreml se pokouší během letních měsíců, a tedy i příznivého počasí, získat co největší část ukrajinského území ještě než přijdou podzimní deště ztěžující pohyb v rozbláceném terénu.
Letní dosažení co největšího územního zisku by Rusům přineslo také strategickou výhodu během případných rozhovorů o příměří.
Ruská armáda tak u Pokrovsku v Doněcké usiluje o průlom. Klíčové město se snaží dobýt od začátku loňského roku, dnes má v oblasti 111 tisíc vojáků.
Pokud by průlom podařil, strategické vítězství by urychlilo dlouhodobý ruský cíl: ovládnutí celého Doněcku.
Podle nezávislého serveru Meduza postupuje ruská armáda ke klíčovému dopravnímu uzlu, vesnici Novopavlivka. V případě, že ji Rusové opravdu ovládnou, budou moci postupovat jak na sever a tedy obcházet Pokrovsk, tak i na západ hluboko do Dněpropetrovské oblasti.
Ukrajina se mezitím potýká s nedostatkem vojáků i zásob na dvanáct set kilometrů dlouhé frontové linii. Ukrajinské síly jsou tak nuceny soustředit se spíše na udržování svých pozic a šetření zdrojů než na postup, přiznal Oleksij Machrinskyj, zástupce velitele jedné z bojujících jednotek.
Čtěte také: Ostravská rodinná firma pomáhá ruské válečné mašinérii
Velitelé popisují boje natolik intenzivní, že nebe je doslova plné dronů. Střídání vojáků je proto velmi náročné a smrtelně nebezpečné, takže jednotky musí zůstat na svých pozicích dokonce až několik týdnů. Závisí pak na dodávkách, které jim přinesou zásobovací drony.
Aby ruská armáda nemohla posílit pozice na východní frontě, Ukrajinci se ji pokouší zadržet stovky kilometrů daleko – v severovýchodní Sumské oblasti. I tam čelí ukrajinské síly neustálé palbě a útokům dronů nebo malých skupin ruských vojáků.
Zatímco se na východě bojuje, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vyrovnává s nejnovějším rozhodnutím administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta pozastaví dodávky některých klíčových zbraní a munice na Ukrajinu, které Kyjevu přislíbil Trumpův předchůdce Joe Biden.
Jedná se například o dodávky střel protivzdušné obrany, řízených střel Hellfire nebo také raket, které Ukrajina odpaluje ze svých dronů a stíhaček F-16.