Dezinformace

03. 06. 2023, 14:37

Rusofobie, dvojí metr, zánik Ruska: Jaké jsou důvody “liberálních” Rusů pro podporu války?

Meduza

Ruská válečná propaganda nesemlela jen nevzdělané a neinformované. Slyší na ni dokonce i někteří čtenáři a čtenářky liberálních a prozápadních ruských médií. Vlivný ruskojazyčný server Meduza požádal tyto své čtenáře o vysvětlení, proč válku podporují. Přinášíme překlad jejich dopisů. Upozornění: není to čtení pro každého.

Od prvních dnů invaze Meduza podrobně zkoumá – a vyvrací – argumenty ruské vojenské propagandy. A přestože mnozí z nás považují její teze za absurdní a nepřesvědčivé, musíme uznat, že propaganda funguje. Dokonce i mezi našimi čtenáři se najdou takoví, kteří stále nacházejí omluvy pro invazi na Ukrajinu navzdory tomu, kolik zármutku už tato válka přinesla desítkám milionů Ukrajinců i jak destruktivní je i pro samotné Rusko. Rozhodli jsme se tyto lidi vyslechnout. Požádali jsme je, aby vysvětlili, proč podporují pokračování bojů.

Během několika dní jsme obdrželi stovky podrobných odpovědí, pečlivě jsme je prostudovali a přestože je mnohé dopisů fyzicky bolestivé číst, rozhodli jsme se některé s drobnými úpravami zveřejnit.

Nejenže tyto texty považujeme za důležitý dokument popisující dnešní dobu, ale také doufáme, že pomohou pochopit, co dělat dál – jak zastavit válku, jak změnit politický režim v Rusku – a jak jednat s těmi, kteří se pravděpodobně nikdy nenechají o ničem přesvědčit.

Upozornění: Tyto dopisy ve vás mohou vyvolat nepříjemné pocity. V textu se často vyskytují dezinformace a matení.

Andrej

35 let, Volgograd

Válka končí, když jedna strana zvítězí. Porážka Ruska by znamenala národní ponížení a to bychom neměli připustit. Ve výsledku musí jedna strana zvítězit – teď už není na výběr.

Ukrajina nehledá mír. Žádá pouze více zbraní a bombarduje ruská města. Bylo prolito příliš mnoho krve na to, aby bylo možné jen říci “všem děkuji, rozejděte se”.

Alexej

24 let, Jakutsk

Otázka je ve skutečnosti položena nesprávně. Válku nepodporuji, ale také nechci, aby Rusko prohrálo. V takovém případě na tom budou všichni hůř a mír, na který jsme si zvykli, se teď definitivně zhroutí a nastane větší temnota. Válka je špatná, ale prohra je nepřijatelná.

Paul

30 let, Německo

Válku nepodporuji, ale rozhodl jsem se vám napsat, protože vidím, že lidé, kteří se snaží najít obhajobu pro tuto válku, jsou často ztotožňováni s těmi, kteří ji podporují.

Jsem naštvaný na obě strany konfliktu. Na Rusko – protože rozpoutalo hloupý krvelačný konflikt, který má za následek každodenní nesmyslné zabíjení. Zlobím se na země, které Ukrajinu podporují, protože nevyzývají k okamžitému zastavení bojů, tedy k zastavení nesmyslného zabíjení. Místo toho dodávají zemi zbraně, i když chápou, že tím jen zvyšují počet obětí.

Čtěte také: Dopis z Ruska: Měli jsme odjet, když to ještě šlo

Sergej

38 let, město neuvedeno

Válku nepodporuji. Bohužel však v současné době stojí moje vlast (Rusko) před otázkou další existence. Nechci kolaps a zánik mé země. Mám otázky na ty, kteří vymysleli SVO, nicméně nejprve je třeba vyřešit existenční otázku.

Anonymní čtenář

38 let, město neuvedeno

Jediná věc, která je horší než válka, je prohraná válka. Byla šílená chyba ji začít, ale teď je třeba ji vyhrát, jinak nás čeká bída poražených. Putina nepodporuji, ať jde k čertu.

Dmitrij

35 let, Moskva

Zpočátku jsem vystupoval důsledně proti válce. Časem se ale nahromadila únava z toho, co se děje, z neustálého strachu o sebe a své přátelé a že by mohli být odvedeni, únava z toho být pořád proti i ze zahraničních médií, která stále psala, že Rusové musí něco udělat se současnou vládou a válkou.

Chápu, že pokud nebude nalezen způsob, jak se z této situace dostat, aniž by [Rusko] ztratilo tvář nebo globálně prohrálo, život v Ruské federaci se dramaticky zhorší. Ve světové historii existuje řada příkladů, které o tom vypovídají (například Německo).

Válka je však vždy špatná a nepřináší nic jiného než krev, smrt a zničené osudy. Rozhodnutí zahájit ji bylo špatné, to je fakt. Nyní se však dostala do fáze, kdy si nemůžeme dovolit prohrát.

Oleg

27 let, město neuvedeno.

[Podporuji válku], protože se domnívám, že “mírový plán” předložený [Vladimírem] Zelenským a podporovaný “kolektivním Západem” s vysokou pravděpodobností způsobí Rusku takové škody, že není jisté, zda to naše země přežije. Jsem si vědom, že [v takovém případě] by se můj blahobyt, moje bezpečnost a životní vyhlídky zhoršily mnohem více, než [když] se ruské armádě podaří způsobit ukrajinským silám dostatečné škody, aby [vyjednaný] mír byl nakonec kompromisnější.

Anonymní čtenář

36, Ťumeň

Nepodporuji válku ve smyslu operace-Z. 24. února [2022] jsem byl totálně v prdeli. Ale jako obyvatel Ruské federace mám za to, že ač bylo nasazení našich vojsk na Ukrajině chybou, jejich stažení by byl zločin. Nehodlám dalších 20 let platit reparace za chyby jiných. S poraženou stranou se nikdo nebaví.

Nebudu brát zbraně do rukou. Můžete o mě říct, že jsem pozorovatel, který nepodporuje Ukrajinu. Před Majdanem jsem tam byl mockrát a proto vím, jak se v zemi změnila nálada i zákony. Pokud se tam opravdu podaří vybudovat evropský stát, bude to evropský stát jako Francovo Španělsko nebo Salazarovo Portugalsko, nijak se nebude lišit od Putinova Ruska.

Victoria

28 let, Petrohrad

Zpočátku jsem měla k [válce s Ukrajinou] negativní postoj, stejně jako ke každé vojenské akci. Ale postupem času, když jsem viděla tu obrovskou nenávist vůči Rusku a Rusům, tu radost z vyhození Krymského mostu do povětří, aktivní dodávky západních zbraní Ukrajině, začala jsem chápat, že rusofobie a další věci, které jsem dříve považovala za hloupou propagandu, nejsou vždy jen lži. Válka vždy přináší smutek, ale někdy jsou nepopulární rozhodnutí správná.

Artem

40 let, Berlín

V první řadě chci říct, že nepodporuji válku, ale ruský lid a zájmy Ruska. Zpočátku jsem byl ostře proti, ale s vývojem událostí jsem svůj názor změnil.

Žiji v Německu už 20 let a takovou propagandu jsem ještě neviděl. Západní politici a média zaujali naprosto jednostranný postoj: Rusko je agresor, Ukrajina je hrdinský stát. Putin se vždy mýlí, co říká Zelenskyj, je svaté. Ti, kdo zastávají jiný postoj, jsou vytlačováni z informačního prostoru a “cancelováni”.

Západoevropské státy se ukázaly jako zcela bezcharakterní a jednají na příkaz USA. Proti tomu Ukrajinu řídí přímo Američané. Tento konflikt naprosto jasně ukazuje, že v západní Evropě neexistují nezávislé státy a ve východní Evropě prakticky nejsou.

Alexej

31 let, Moskva

Tak jaké máme možnosti, pánové? Válka už začala, není cesty zpět. Nechce se mi opouštět zemi v případně nepříznivého vývoje, nechci se cítit jako gastarbeiter, byť jako vzdělaný gastarbeiter (jsem programátor). Rusko mám rád, život v Moskvě byl pro mě vždycky komfortní. Jak mohu být nyní proti, když už všichni vědí, co se stane, pokud naše současná vláda prohraje?

Teď už není cesty zpět. Ať se perou, dokud je oboustranný zájem, a po změně moci (ke které určitě dojde) uvidíme, co bude dál. Co se tam stalo, z jakých to bylo důvodů a jestli to stálo za to, to už je na posouzení, které teď nemá význam. Od začátku jsem byl proti válce, ale teď jsem hlavně proti radikálním “liberálům”, západnímu pokrytectví a všemu, co tuto válku nadále živí.

Sergej

27, Perm

Podporuji kroky mého prezidenta a mé země. Ano, zpočátku jsem moc nechápal smysl celé této “operace”, ale po nějaké době jsem si začal všímat rusofobních prohlášení jak z Ukrajiny, tak z Evropské unie a USA. Každý, kdo má kritické myšlení a alespoň trochu zdravého rozumu, chápe, že Rusko není “teroristický stát”, pouze hájíme své zájmy a svou suverenitu. Proto já, stejně jako většina ruských občanů, plně podporuji SVO (speciální vojenskou operaci), a pokud bude třeba jít do války, tak půjdu.

Čtěte také: Krev a sex – to je hlavní, co média na válce hledají, říká ukrajinská aktivistka

Ruslan

28 let, Kazaň

Nepodporuji ani neodsuzuji Rusko za to, že jde do války. Domnívám se, že tím, že Rusko zahájilo válku, ukázalo slabost své diplomacie a neschopnost jednat se sousedním státem. Nesdílím nicméně ani názor těch, kteří Rusko přirovnávají bezmála k nacistickému Německu.

Za prvé, Ukrajina měla na výběr; mohla se s námi dohodnout v prvních dnech války, než věci zašly příliš daleko, a splnit naše požadavky. Přišla by sice o území, ale existovala by dál jako stát. Je snad území důležitější než lidské životy? Proto Ukrajina nese také část viny za životy těch lidí, kteří zemřeli. Jsem si jistý, že lidé žijící na územích, která by byla předána Rusku, by si určitě nepohoršili a některým by možná bylo dokonce lépe.

David

34, Saratov

Minské dohody byly formalitou, Rusko je nemohlo jednostranně plnit. Západ pak cynicky přiznal, že Ukrajinu pouze připravuje na válku.

Nikdo nebránil Ukrajině, aby jednala s [samozvanými a poté anektovanými] LNR a DNR a poskytla jim autonomii. Místo toho Ukrajina bombardovala svá vlastní města.

Válku na Ukrajině můžeme považovat za řešení odložené národnostní otázky po rozpadu SSSR. Nikdo také nebránil Ukrajině v rozvoji Krymu [před jeho anexí]. Na to, že Krym je ukrajinský, si [vzpomněli] až ve chvíli, kdy o něj přišli. Obyvatelé Krymu v drtivé většině poctivě hlasovali pro připojení k Rusku.

Ukrajina nechtěla s Ruskem vyjednávat. Zelenskyj zaujal špatný postoj, když uvěřil slibům Západu. V důsledku toho jsou ukrajinská města v troskách, ekonomika se hroutí a miliony lidí zemi opustily.

Murad

28 let, Moskva

Přestože je naše vláda zkorumpovaná a neefektivní, Ukrajina představuje hrozbu pro naši jižní hranici. Pokud na Krymu nebude černomořská flotila, ztratíme vliv v Černém moři a na Kavkaze. V letech 2014 až 2022 všechny ukrajinské vlády aktivně prohlašovaly, že Krym a východní území vrátí silou nebo diplomacií. To jsou pro nás přímé hrozby.

Když budeme srovnávat, tak kterákoli země v Evropě nebo USA by klidně použili sílu, pokud by se cítili ohrožení v blízkosti svých hranic. Jejich současnou rétoriku považuji za politiku dvojích standardů.

Dmitrij

24 let, Moskva

Nepodporuji myšlenku rozpoutat válku, ale ani myšlenku ukončit ji hned. Mám pocit, že nikdo na světě se nesnaží nabídnout Rusům nějakou zdravou alternativu k tomu, co navrhuje Putin. Přitom na Rusy, kteří studují nebo dělají něco, co souvisí s obranou, úřady nesahají, takže válku je možné přežít.

Ale ze zahraničí slyším jen myšlenky o chmurné budoucnosti [Ruska] nebo prostě o naší nelidskosti. Takže raději budu se svými krajany, než abych doufal v dobrou vůli nějakého [poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Michaila] Podoljaka nebo amerického úředníka, který na válce vydělává.

Anonymní čtenář

30 let, Astana

Za rok a půl se z [mých] autorit a morálních kompasů stali zrádci (kteří chtějí uškodit občanům své země, volají po sankcích proti Rusku a nesnaží se je zrušit), hanebníci (kteří nabízejí kapitulaci z milosti a obviňují sami sebe), slaboši a lháři.

Stále věřím, že se Rusko do této války dostalo zbytečně, velmi zbytečně. Ale východisko, které nabízejí ti, v něž jsem dříve doufal, je hanebné, bolestivé, ponižující a lživé. Je lepší počkat na ty, kteří Putina nahradí: Rusko je plné chytrých lidí.

Kát se tři další životy, vzdát se jaderných zbraní a platit reparace – díky, to nechci. Doufám, že válka skončí co nejdříve a že v ní zemře co nejméně lidí – v první řadě ruských občanů a občanů Ukrajiny.

***

Článek původně vyšel na ruskojazyčném serveru Meduza pod původním názvem Даже некоторые читатели «Медузы» оправдывают вторжение в Украину. Мы попросили их объяснить почему. Вот что из этого вышло. Pro Voxpot přeložil Vojtěch Boháč.