Konflikty

08. 07. 2025, 15:48

Rusové na Ukrajině nasazují zakázané chemické zbraně

Simone Radačičová

Odložená plynová maska | Foto: Shutterstock
Odložená plynová maska | Foto: Shutterstock

Nizozemská a německá zpravodajská služba společně zveřejnily zprávu o širokém a rostoucím využití zakázaných chemických zbraní na Ukrajině.

Rusko během bojů na Ukrajině stále častěji využívá zakázané chemické zbraně. Důkazy o širokém využití látek včetně chlorpikrinu, který byl poprvé nasazen během první světové války, nashromáždily nizozemská a německá zpravodajská služba.

Ruská armáda používá „s rostoucí frekvencí širokou škálu chemických zbraní a neváhá použít silnější látky,“ uvedly ve společném prohlášení. Nasazení chemických zbraní Rusy je podle nich na Ukrajině „velmi rozšířené a stalo se běžnou praxí“.

Vedle zmíněného chlorpikrinu, který působí jako slzotvorná látka a může být při vyšší koncentraci smrtelný, Moskva nasadila také bojovou látku CS s podobnými dráždivými účinky. Rusko je přitom signatářem Úmluvy o chemických zbraních, která nasazení obou látek zakazuje.

Rusové používají chemické zbraně zejména proti ukrývajícím se ukrajinským vojákům, kteří pak musí úkryt opustit a jsou vystaveni nepřátelské palbě. Látky jsou shazovány ruskými drony.

Čtěte také: Když nás zaměří, zdrháme. Vydali jsme se na frontu s ukrajinskými dronaři

„Můžeme potvrdit, že Rusko navyšuje použití chemických zbraní,“ komentoval zprávu nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans a vyzval k přijetí dalších sankcí proti Moskvě i další pomoci bránící se Ukrajině.

Smrt nejméně tří Ukrajinců souvisela podle nizozemského ministra s použitím chemických zbraní. Nejméně dalších dva a půl tisíce zraněných na bojištích pak zdravotníkům nahlásilo příznaky, vypovídají o účincích zakázaných látek. 

Právě kvůli nasazení chemický zbraní uvalila tento týden Velká Británie sankce na Alexeje Rtiščeva a Andreje Marčenka, tedy velitele a zástupce velitele ruské radiační, chemické a biologické jednotky. Sankce zahrnují jak zákaz vstupu do země, tak zmrazení majetku.

Organizace pro zákaz chemických zbraní zaznamenala několik případů, kdy byla na Ukrajině nasazena látka CS, ale neprovedla zatím široké vyšetřování. K němu by ji musely vyzval členské státy.

Čtěte také: Rusko zesiluje ofenzivu, snaží se o vpád do Dněpropetrovské oblasti

Kyjev tvrdí, že Rusko od začátku invaze v roce 2022 provedlo na devět tisíc útoků chemickými zbraněmi. Vloni americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že zaznamenalo nasazení chlorpikrinu proti ukrajinským jednotkám.

Simone Radačičová

Více článků od autora