Několikakilometrové pláže, přímořské klima, dechberoucí příroda i tisíciletá historie. Pořád existuje mnoho důvodů, proč ruští turisté jezdí na Krym. Neodrazuje je nedaleká frontová linie ani příležitostné útoky třeba na Krymský most, který poloostrov spojuje s pevninou. Od začátku července se na něm tvořily dlouhé kolony, i když respondenti hovoří o znatelném úbytku turistů.
Poloprázdné resorty některé Rusy lákají, přestože na Ukrajině zuří válka. Ještě před posledním výbuchem na Kerčském mostě hovořili s některými rekreanty nezávislí novináři ze skupiny „Bereg“. Zeptali se jich, proč si poloostrov vybrali a jak to tam během léta vypadá.
Aljona
28 let, Orenburg
Na Krymu jsme byli v srpnu 2022, trávili jsme dovolenou ve Feodosiji. Zaplatili jsme si pokoje ještě v době, kdy žádný konflikt neprobíhal. Měli jsme plány. Když to všechno v únoru začalo, sledovali jsme zprávy a přemýšleli, co dál. Nakonec jsme se to rozhodli risknout a vyrazili jsme.
Situace byla napjatá. Přes poloostrov se převážela nová technika i vybavení, které potřebovalo opravit. Oblohu křižovaly stíhačky a v přístavu kotvila černomořská flotila. Bylo tam hodně uprchlíků, kteří nejdřív přesunuli své rodiny a v autech stěhovali věci. Pamatuji si i na velké množství těch, kteří své blízké převáželi v přeplněných vozech. Všechno se dělo v klidu, nikde žádná panika.
Do Fedosije jsme se s manželem a sestrou vrátili v červenci 2023. Tentokrát už jsme se vůbec nebáli. Krymský poloostrov je dobře střežený, v ulicích hlídkuje spousta našich vojáků. Cítili jsme se bezpečně. Ani ve snu nás nenapadlo, že by se nám mohlo něco stát.
Čtěte také: Rusofobie, dvojí metr, zánik Ruska: Jaké jsou důvody “liberálních” Rusů pro podporu války?
Místní obyvatelé vidí ruské turisty rádi. Někteří nám dokonce tvrdili, jak jsou šťastní za připojení k Rusku, aniž bychom se jich na to ptali. Mnozí je před lety strašili, že je od Moskvy nečeká nic dobrého. Je jasné, kdo za touto stísňující atmosférou stál – chtěli na ně shodit špinavou bombu nebo je odříznout od světla a vody. Pod Ukrajinou se Krym utápěl v problémech, nikdo nic neřešil. Zdejší lidé ale vždy říkali, že vyrostli v SSSR a zůstanou s Ruskem.
Krymčané mají silného ducha. O jejich poloostrov už se v minulosti vedlo tolik válek. Jsou už zkrátka unavení a chtějí pouze mír. Říkají, jak se po připojení k Rusku všechno změnilo k lepšímu. Týká se to měst, silnic, bytů a dalších věcí. Přijelo také hodně dovolenkářů z Doněcké a Luhanské lidové republiky. Chovají se vstřícně, nedochází k žádným konfliktům.
Věříme tomu, že ruská letoviska nejsou ani o trochu horší než ta zahraniční. Chceme, aby naše peníze zůstaly v zemi a zlepšily místní cestovní ruch. Krym má v mém srdci zvláštní místo.
Anna
44 let, Archangelská oblast
Mezi 4. a 11. červencem jsme si užívali volno v jihokrymském pobřežním městečku Koreiz. Manžel se do této oblasti naprosto zamiloval. Když jsme vybírali první společný zájezd po čtyřech letech, byla to jasná volba. Dřív už jsme tam byli dvakrát a nijak nás to neděsilo ani letos.
Tento obsah je určený našemu pravidelnému dárcovstvu Voxpot Klubu
Staňte se členy Voxpot Klubu a získejte:
- exkluzivní obsah
- zákulisní informace z reportáží
- plné verze podcastů
- slevu do e-shopu
- pozvánky na akce a debaty
- tištěný magazín Voxpot