27. 03. 2023, 12:12

Americká viceprezidentka zahájila cestu po Africe s cílem posílit vzájemné vazby

Kamala Harris mává davu po oznámení své kandidatury na prezidentku, Oakland 2019. Foto: Shutterstock

Washington – Americká viceprezidentka Kamala Harris vyrazila na týdenní cestu po africkém kontinentu. V pondělí přistála v Ghaně, čeká ji také návštěva Tanzanie a Zambie. Jejím úkolem je zvýšit americké investice v Africe, čímž chce čelit vlivu konkurenčních zemí. Tedy Číny a Ruska, píše server Al Jazeera.

„Těšíme se na tuto cestu jako na další vyjádření dlouhého a trvalého, velmi důležitého vztahu a přátelství amerického lidu s těmi, kteří žijí na tomto kontinentu,“ uvedla Harris před cestou, na které se setká se sílícím vlivem rivalitních mocností.

Čtěte také: Rusko hledá africké přátele. Za odměnu nabízí zbraně, moc, vraždění a znásilňování

V důsledku předchozího prezidentského mandátu republikána Donalda Trumpa, který Afriku do značné míry ignoroval, láká rozšiřování svého zahraničního vlivu v afrických zemích především Rusko a Čínu. Čína v posledních desetiletích značně investovala zejména do infrastruktury, zatímco Rusko v Africe posílilo svoji přítomnost nasazením soukromých vojenských jednotek Wagner Group.

Wagnerovci jsou známí v řadě afrických zemí, zejména ve Středoafrické republice, v Libyi nebo Mali. Naopak na čínský vliv narazí podle serveru CNN viceprezidentka hned po příletu do Zambie – tamní letiště je totiž zrekonstruováno a navrženo z čínských investic, stejně tak i místní silnice.

Autorka: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

 

[other_banner_1]