• Voxpot feed
  • 20. října 2023 / 16:29

Americký voják, který uprchl do Severní Koreje, po návratu do USA čelí obvinění z dezerce

Washington D.C. – Americký voják Travis King, který před pár měsíci uprchl do Severní Koreje, bude u soudu pravděpodobně čelit několika obviněním. Motivace proč do země, kde vládne diktátorský režim odešel, je stále nejasná, informovala BBC

Americký voják Travis King, který v červenci uprchl do Severní Koreje, se už měsíc nachází zpět ve Spojených státech, kde mu nejspíše hrozí soud. Od jeho návratu armáda nechtěla komentovat, zda bude King čelit soudnímu procesu. Podle nich bylo hlavní prioritou, aby obdržel potřebnou péči po necelých dvou měsících v severokorejském vězení.

Agentura Reuters však přišla s informací, že ho vojenská prokuratura obviní nejspíš v celkem osmi případech. Čelit by měl obvinění z dezerce, tvorby dětské pornografie či napadení jiných vojáků z útvaru. Jen za dezerci Kingovi hrozí několik let vězení. U soudu by se měl řešit také jeho pokus utéct z americké vojenské vazby v říjnu 2022.

Čtěte také: Podivuhodné příběhy lidí prchajících do Severní Koreje

King byl v armádě od roku 2021. V Jižní Koreji sloužil pravidelnou rotaci. Předtím než uprchl do KLDR, seděl dva měsíce v jihokorejské vazbě, protože napadl dva lidi a kopnul do policejního auta.

Do KLDR uprchl 18. července. Jen málo se ví o tom, proč tak udělal, jak s ním režim Kim Čong-una zacházel nebo proč se ho rozhodl propustit. Ví se však, že dohoda o jeho vrácení do USA byla výsledkem intenzivního vyjednávání. Svou roli sehrálo i Švédsko. Delegace ze skandinávské země Kinga dopravila na severokorejské hranice s Čínou.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny