19. 07. 2023, 11:10

Americký voják překročil hranice demilitarizované zóny vědomě. KLDR k případu mlčí

Pchjongjang/Soul – Americký voják Travis T. King překročil bez povolení a vědomě demarkační linii oddělující Severní Koreu od Jižní a vstoupil na území KLDR, kde ho zadrželi vojáci. Severní Korea k případu mlčí, píše agentura AP.

King si odpykával v jihokorejské věznici dvouměsíční trest za napadení. Za účelem dalšího prošetření svých kárných prohřešků ho úřady chtěly eskortovat zpět do Spojených států. Hrozil mu odchod do civilu. Do letadla však King nenastoupil – místo toho se přidal k turistické skupině v pohraniční vesnici Panmundžon, kde posléze překročil hranice do KLDR. Zda byly jeho záměry plánované, se zatím neví.

Čtěte také: Redneck #74: Hollywoodská stávka je jen špička ledovce

Jeden ze svědků Kingova útěku vypověděl, že se vojín pronikavě zasmál a utekl. „Myslel jsem si, že je to špatný vtip, ale když se nevrátil, uvědomil jsem si, že se o vtip nejedná,“ vypověděl svědek, jehož sdělení přinesl list The Guardian.

Okolnostmi jeho útěku se zabývá Pentagon. KLDR zatím k případu nevydala žádné prohlášení.

KLDR mezitím podnikla další ze série raketových testů. Odpálila dvě rakety krátkého doletu. Severokorejský režim tím protestuje proti plánům Pentagonu poskytnout Soulu ponorku vyzbrojenou jadernými zbraněmi.

Autor: hope

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]