12. 04. 2023, 06:00

Anne Keast-Butler bude první ženou v čele britské GCHQ

Londýn – Britská organizace Government Communications Headquarters (GCHQ), tedy vládní zpravodajská a špionážní služba, poprvé po 104 letech existence jmenovala ředitelku, píše server BBC.

Anner Keast-Butler, která nyní působí jako zástupkyně generálního ředitele britské kontrarozvědky MI5, se příští měsíc ujme funkce vedoucí britské zpravodajské služby GCHQ. Na tomto místě nahradí sira Jeremyho Fleminga, který po šesti letech odchází z této pozice. Podle jeho slov je Keast-Butler „ideální kandidátkou“.

Čtěte také: „Rusové a Slováci jsou bratři navěky.“ Jak naši východní sousedi pochodovali za mír

Keast-Butler dříve pracovala pro GCHQ jako vedoucí oddělení boje proti terorismu a závažné organizované trestné činnosti. Část kariéry také strávila prací pro britskou vládu, kde se podílela na spuštění národního programu kybernetické bezpečnosti.

Na své zvolení reagovala slovy, že poslání britské zpravodajské služby „je dnes stejně inspirativní jako v době jejího založení před více než 100 lety“.

„Jen za poslední rok přispěla GCHQ důležitými zpravodajskými informacemi k utváření reakce Západu na nezákonnou ruskou invazi na Ukrajinu, pomohla překazit teroristická spiknutí a neúnavně pracovala na řešení přetrvávající hrozby ransomwaru, jejíž dopady stojí Spojené království draho,“ dodala Keast-Butler.

Autorka: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]