13. 03. 2023, 08:24

BBC kvůli obavám z pravicového odporu neodvysílá jednu z epizod nového dokumentu Davida Attenborougha

(Londýn) Britská veřejnoprávní televize BBC se kvůli obavám z pravicového odporu rozhodla, že v běžném televizním vysílání neodvysílá závěrečnou epizodu nového dokumentu od sira Davida Attenborougha. Uvedl to deník deník The Guardian s tím, že by BBC riskovala negativní reakci konzervativních politiků a pravicového tisku. Závěrečný díl dokumentární série Wild Isles tak bude dostupný pouze na streamovací platformě BBC iPlayer.

Wild Isles je podle internetové databáze IMDb dokument, ve kterém David Attenborough provede diváky přírodou a divokými zvířaty na Britských ostrovech a v Irsku. Nová a dlouho očekávaná série od světoznámého přírodovědce bude mít pět epizod, které BBC odvysílá v hlavním vysílacím čase. Tvůrci spolu s Attenboroughem však natočili i šestou epizodu, která je chápána jako ostrý pohled na mizející divokou přírodu ve Spojeném království. Epizoda zahrnuje i některé příklady takzvaného rewildingu, konceptu “znovuzdivočení”, který byl v některých pravicových kruzích kontroverzní. Stanice se z obav z odporu konzervativců rozhodla tuto epizodu do hlavního vysílacího času nezařadit.

Deník Daily Telegraph také kritizoval tvůrce dokumentu, že na vznik braly finance od charitativních organizací WWF a RSPB, které byly v minulosti kritizovány za politické lobbování. Producentka programu Laura Howard k této kritice dodala, že zejména s RSPB sice úzce spolupracovali, nicméně “jsou schopni ověřit a poskytnout podrobná vědecká data a informace o ztrátách divoké zvěře ve Spojeném království.”

Tvůrce programu i další osoby z BBC rozhodnutí rozhněvalo, a obávají se, že stanice ustoupila tlaku lobbistických skupin. BBC toto tvrzení však popřela. Trvá na tom, že šestá epizoda nebyla nikdy určena k vysílání a epizoda proto bude dostupná pouze na streamovací službě BBC iPlayer. Laura Howard vyjádřila naději v mladou generaci a dodala, že doufá, že epizodu o ničení přírody ” najde mladé publikum, protože je zvyklé spíše streamovat na iPlayeru než sledovat vysílání.”

mik