13. 03. 2023, 14:21

Bělorusko a Írán posilují vzájemné vztahy

Teherán – Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko navštívil íránskou hlavu státu Ebráhima Raísího. Při pondělním jednání v Teheránu si podle serveru France24 oba lídři pochvalovali své blízké vztahy. Země tak konají v době, kdy jsou oba státy v ostrém rozporu se západními mocnostmi, mimo jiné kvůli podpoře Ruska na Ukrajině.

„Třicet let po navázání vztahů mají obě země vůli posílit spolupráci,“ uvedl íránský prezident Raísí a ocenil „společnou strategickou vizi“. Írán a Bělorusko totiž během společných jednání podepsaly plán na posílení politické, hospodářské a kulturní spolupráce. Lukašenko vyjádřil obdiv Ráisímu, když uvedl, že „s velkým respektem pozoroval vytrvalost, s jakou (íránský) lid odolává vnějším tlakům, pokusům vnutit mu cizí vůli“.

Obě země jsou kritizovány pro svou podporu ruské agrese na Ukrajině. Bělorusko slouží jako základna pro ruské jednotky a Írán je obviňován z dodávání ozbrojených bezpilotních letounů – to však jeho představitelé popírají. Írán navíc minulý týden uzavřel smlouvu s Ruskem o nákupu ruských stíhaček Suchoj Su-35.

hedr