20. 07. 2023, 09:18

Běloruský Červený kříž se podílí se na nucených přesunech dětí. Vyvolal pobouření

Minsk – Běloruský Červený kříž vyvolal mezinárodní pobouření. Jeho šéf přiznal, že organizace se aktivně zapojila do převážení ukrajinských dětí z Ruskem okupovaných oblastí do Běloruska. Podle serveru The Guardian to Ukrajina i běloruská opozice označily za nezákonné deportace. 

Ve středeční reportáži vysílané v tamní státní televizi vystoupil ředitel běloruského Červeného kříže Dzmitryj Šaucov na návštěvě v Ruskem okupovaného Lysyčansku na Ukrajině. „Běloruský Červený kříž byl, je a bude v této záležitosti aktivně zapojen“, prohlásil v reportáži Šaucov.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba naléhá na Mezinárodní trestní soud (ICC), aby „vydal zatykač“ na Šaucova, který se podle něj „veřejně přiznal k ilegální deportaci dětí z okupovaných částí Ukrajiny“. ICC už letos v březnu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina právě kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska.

Čtěte také: Kazetová munice na Ukrajině čeří vody zamrzajícího konfliktu. Jak moc ohrožuje civilisty?

Činnost Běloruského červeného kříže kritizovala Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce, která sdružuje 191 států. Federace oznámila, že již kontaktovala svoji běloruskou pobočku, aby vyjádřila své „vážné znepokojení.“ Vyzvala ji, aby „do budoucna zamezila jakémukoliv podobnému dění“.

Běloruské úřady už dříve potvrdily, že do země přijelo z okupovaných regionů ze „zdravotních důvodů“ přes tisíc dětí ve věku od 6 do 15 let.

Běloruský opoziční aktivista Pavel Latuška minulý měsíc sdělil, že dodal Mezinárodnímu trestnímu soudu důkazy o nuceném přesunu 2000 ukrajinských dětí z nejméně 15 okupovaných měst. „Existují důkazy o tom, že se některé ukrajinské děti po přesunu do Běloruska nakonec dostaly do Ruska. To musí být předmětem mezinárodního vyšetřování,“ řekl k tomu Latuška.

S přesuny podle něj souhlasil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Minsk to ale popírá.

Autor: domlav

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]