24. 08. 2023, 08:57

Biden považuje Prigožinovu smrt za varování elitám. Kreml o pádu letadla mlčí

Moskva – Americký prezident Joe Biden naznačil zapojení Vladimira Putina do letecké havárie, při které zjevně zahynul šéf žoldácké Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Jeho smrt označil za varování ruským elitám. Kreml se k nehodě zatím nevyjádřil, uvádí web The Guardian.

“Nevím jistě, co se stalo, ale nejsem překvapen,” řekl Biden po havárii Prigožinova soukromého letadla mezi Moskvou a Petrohradem. “V Rusku se nestane mnoho věcí, za kterými by nestál Putin. Ale nevím dost na to, abych znal odpověď,” doplnil prezident.

Francie ve čtvrtek uvedla, že existují „důvodné pochybnosti“ o příčině letecké katastrofy. Poradce ukrajinského prezidenta Mychaljo Podoljak uvedl, že havárie byla “Putinovým signálem ruským elitám před volbami v roce 2024.”

Čtěte také: Kde byl a co vlastně dělal Prigožin v době mezi pokusem o puč a smrtí?

Kreml stejně jako ministerstvo obrany se k nehodě zatím nevyjádřily. Putin se o incidentu nezmínil ani během projevu v Moskvě u příležitosti 80. výročí vítězství v bitvě u Kurska. Místo toho vyzdvihl “všechny naše vojáky, kteří statečně a odhodlaně bojují” na Ukrajině.

Ani ruské televize se k pádu letadla příliš nevyjadřují. O nehodě například informoval státní kanál Rossiya 1. Ve stručné zprávě pouze oznámil, že při leteckém neštěstí zemřelo deset lidí. Dodal, že Přigožinovo jméno bylo na seznamu cestujících. Další detaily ani kontext už ale kanál neodvysílal. 

Ruský letecký úřad Rosaviatsia informoval, že Prigožin a údajný zakladatel wagnerovců Dmitrij Utkin byli na palubě soukromého letadlo. To bylo na cestě z Moskvy do Petrohradu, když se ve středu zřítilo u obce Kuženkino v Tverské oblasti.

Příčina nehody nebyla bezprostředně jasná, ale Prigožinovi spojenci rychle obvinili ruské ministerstvo obrany z atentátu. Ruský Vyšetřovací výbor uvedl, že zahájil šetření havárie.

Podle serveru Flightradar24 zmizel Embraer Legacy 600 z radaru v 18:11 moskevského času. Letadlo nevykazovalo žádné známky problémů až do prudkého pádu v posledních 30 sekundách letu. Podle Iana Petchenika ze serveru Flightradar24 se letadlo náhle otočilo kolmo dolů.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]