01. 10. 2023, 12:42

„Čekám na telefon od prezidentky,” řekl dnes na tiskovce Robert Fico

BratislavaVítěz slovenských parlamentních voleb Robert Fico právě ukončil svou tiskovou konferenci. V ní zdůraznil, že nyní čeká na telefonát prezidentky, kterým by ho měla pověřit sestavením vlády.

„Budu se jako vítěz voleb ucházet o post premiéra,“ uvedl na tiskové konferenci předseda Smeru-SSD Robert Fico. Zdůraznil rovněž, že čeká na pověření od prezidentky Zuzany Čaputové. K případným koaličním partnerům se zatím odmítl vyjádřit. Při jedné z odpovědí však zmínil počet 79 mandátů, což přesně odpovídá možné koalici Smeru, Hlasu-SD a SNS.

Během svého projevu několikrát zmínil, že je nyní potřeba dát politickým stranám alespoň čtrnáctidenní prostor  k vyjednávání.

Dodal také, že si přeje, aby vznikl stabilní kabinet, který vydrží celé funkční období. Na otázku, jak se bude stavět ke konfliktu na Ukrajině, odpověděl, že nyní chce pomoct hlavně Slovákům. Doplnil však, že na konflikt v sousední zemi má odlišný názor oproti jiným politickým subjektům na Slovensku. Prioritou by podle něj mělo být ihned zahájit mírová jednání.

Odmítl také narážky redaktorky na to, že bude měnit zahraničně-politickou orientaci Slovenska, a naopak vyzdvihl, že za jeho vlády se Slovensko stalo součástí Schengenu a Eurozóny.

Na závěr neopomenul zmínit i svou politiku vůči nelegální migraci. V případě, že by nakonec Smer-SSD skutečně sestavil kabinet, jedním z prvních rozhodnutí by bylo obnovení kontrol na hranici s Maďarskem. V této souvislosti zkritizoval i současnou úřednickou vládu za řešení krize.

Robert Fico / Foto: Majda Slámová

Autorky: Eva Čeplová, Majda Slámová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]