24. 07. 2023, 12:34

Čína tajně posílá vojenské vybavení do Ruska. Ukazují to celní údaje

Peking – Válečný konflikt na Ukrajině přiměl mnoho států, aby se k Rusku otočily zády. Čína, která dlouhodobě vyzývá k míru, ale zaujímá jinou taktiku. Podle zjištění serveru Politico totiž právě odtud proudí statisíce kusů vybavení dvojího užití směrem do Ruska.

Čína se v otázce ruské invaze na Ukrajinu pasovala už několikrát do role „neutrálního“ státu. Serveru Politico ale zjistil, že čínské společnosti do Ruska posílají vybavení dvojího užití – jako jsou neprůstřelné vesty, helmy nebo drony – ve statisícovém množství. Ukazují to celní údaje.

Čtěte také: Wagnerovci dali Rusku sbohem. Alespoň do doby, než si to Putin rozmyslí

I Ukrajina patří mezi státy, které z Číny dovážejí vybavení. Na rozdíl od Ruska však počet importovaného vybavení klesá. Rusko například letos dovezlo z Číny drony v hodnotě více než 100 milionů dolarů, což je třicetkrát více než Ukrajina. Podobně se daří i čínskému exportu keramiky, která nachází využití v neprůstřelných vestách. Vývoz do Ruska vzrostl o 69 procent, zatímco export na Ukrajinu klesl o 61 procent.

„Je zcela jasné, že Čína, přes všechna svá tvrzení, že je neutrálním aktérem, ve skutečnosti podporuje ruské pozice v této válce,“ řekla Helena Legarda, hlavní analytička specializující se na čínskou obranu a zahraniční politiku v Mercator Institute for China Studies, berlínském think-tanku.

Legarda si myslím, že kdyby Čína začala Rusku posílat i zbraně, dodavatelé – kteří by tak podporovali válečné tažení Vladimira Putina – by zřejmě čelili sankcím ze strany Západu. Dodala však, že zařízení jako neprůstřelné vesty, helmy, termovizní zařízení a dokonce i komerční bezpilotní letouny, které lze použít v útočných frontových operacích, pravděpodobně nevyvolají reakci.

Rusko si mezeru v systému v podobě Číny uvědomuje. Kromě oblečení, termovizních zařízení nebo dronů vyrobených v Číně tak dováží i techniku, která pochází ze Západu. Tu následně využívá v boji proti Ukrajině, zjistil KSE Institute, think-tank přidružený ke Kyjevské ekonomické škole.

Výzkumníci zjistili, že více než 60 procent dovezených kritických součástí ruských zbraní nalezených na bojišti pocházelo od amerických společností.

Tento problém nastolil i americký ministr zahraničí Antony Blinken během své návštěvy Pekingu, která proběhla minulý měsíc. Novinářům řekl, že i když Čína tvrdí, že neposkytne „smrtící“ pomoc Rusku, „přetrvávají obavy, že čínské firmy mohou poskytovat technologie, které Rusko může použít k prosazení své agrese na Ukrajině“. Čínu pak vyzval, aby byla v tomto ohledu ostražitá. Podobně se k situaci vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem. 

[other_banner_1]