30. 03. 2023, 17:23

Čína varuje USA, že cesta tchajwanské prezidentky by mohla vést k „vážné konfrontaci“

Wahington D.C. – Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen navštíví během své cesty do Střední Ameriky i Spojené státy. Podle webu South China Morning Post se tím zvýší napětí mezi už tak křehkými čínsko-americkými vztahy.

Xu Xueyuan, vedoucí diplomatické mise na pekingské ambasádě v USA, varovala „vážnou konfrontací“ ve vztazích, pokud se uskuteční plánované setkání mezi prezidentkou Tchaj-wanu a předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym. Xu to sdělila na středeční tiskové konferenci poté, co prezidentka Tchaj-wanu přistála v New Yorku. Šlo o mezipřistání na její desetidenní cestě do Střední Ameriky. Očekává se však, že prezidentka příští týden navštíví během své zpáteční cesty Los Angeles, kde se setká s kalifornským republikánem McCarthym.

Čtěte také: Podporují ho sponzoři i rivalové. Pro Trumpa jsou hrozící žaloby požehnáním

Bidenova administrativa uvedla, že tranzity přes USA ze strany tchajwanské prezidentky nejsou „nic nového“, a vyzvala Peking, aby se zdržel agresivní reakce. Xu tuto pozici odmítla a ve svém brífinku uvedla, že „Spojené státy by neměly tyto chyby z minulosti používat jako výmluvy pro jejich opakování v současnosti.” Podle jejího vyjádření by to „mohlo vést k další vážné konfrontaci ve vztahu mezi Čínou a USA.” Vyzvala Washington, aby si kvůli Tchaj-wanu „nehrál s ohněm“, a řekla, že ti, kteří tak učiní, „zahynou“.

Napětí mezi oběma mocnostmi se neustále zintenzivňuje v celé řadě problémů, ať už jde o únorový incident s čínským balónem, odlišné postoje k válce na Ukrajině nebo silnější projev partnerství Pekingu a Moskvy. Čína dlouho zdůrazňuje, že tchajwanská otázka je v jeho vztazích s Washingtonem „ tou nejcitlivější“.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]