18. 07. 2023, 11:00

Čínský ministr zahraničí Čchin Kang zmizel z očí veřejnosti

Peking – Čínský ministr zahraničí Čchin Kang se již tři týdny neobjevil na veřejnosti. Děje se tak v době, kdy se Čína a Spojené státy snaží napravit vzájemné vztahy. Informuje o tom zpravodajský web The Guardian.

Čchin naposledy veřejně vystoupil na setkání se svým srílanským protějškem 25. června. Minulý týden čínská diplomacie nahradila Čchina ve funkci vedoucího pekingské delegace na summitu Asie v Indonésii. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl jako důvod nemoc. Nic dalšího k tomu ale nedodal.

Od Čchina, bývalého velvyslance ve Washingtonu, se očekávalo, že bude při návštěvách amerických představitelů hrát klíčovou roli. Nepřipojil se ovšem k čínským diplomatům při červencovém jednání s americkou ministryní financí Janet Yellen, ani při probíhající návštěvě zvláštního velvyslance pro klima Johna Kerryho. Tyto cesty jsou obzvlášť důležité, jelikož přichází po téměř roce narušených vztahů mezi zeměmi, poté co předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi loni v srpnu navštívila Tchaj-wan.

Čtěte také: Ruští rekreanti popisují léto na Krymu: „Poloprázdné resorty, vojáci v ulicích a pohoda.” Dokud znovu nevybouchl most

Novinář a analytik Phil Cunningham uvedl, že z jeho článku o americko-čínských vztazích, který napsal pro hongkongský list South China Morning Post, bylo bez předchozího upozornění vyškrtnuto pět odstavců o Čchinovi. Vyřazené části pojednávaly o zmizení Čchina z politické scény. Cunningham se ve svém článku zabýval otázkou, zda důvodem zmizení ministra je opravdu nemoc, nebo politická nepřízeň. „Čchin Kang je nezvěstný. Nejenže chybí ve zpravodajství v Číně, ale chybí i v mém článku!“ napsal Cunningham na Twitteru. Diskuse o zmizení ministra úřady cenzurovaly také na čínské sociální síti Weibo.

Autor: adne

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]