24. 10. 2023, 11:59

Civilisté z Avdijivky se snaží přežívat uprostřed ruského útoku

Kyjev – V ukrajinském městě Avdijivka, známém také jako „vstupní brána do Doněcku“, zbývá už jen něco málo přes tisíc obyvatel. Většina odešla, někteří se ale svého obydlí vzdát nechtějí a raději žijí každý den ve strachu uprostřed válečné zóny. Dobytí Advijivky by Rusku umožnilo zatlačení frontové linie a ukrajinským silám ztížilo znovudobytí, píše BBC News.

Zatímco ruské rakety den co den ničí město Avdijivka, Hanna a její matka zůstávají dále ve svém bytě. Hanna by odejít chtěla, její jednasedmdesátiletá matka však město opustit nehodlá. „Chce dál spát ve své vlastní posteli. Nemůžu ji tu nechat. Má problémy s nohama. Kdybych odešla, tak by nebyl nikdo, kdo by se o ní postaral,“ svěřuje se Hanna.

Většina lidí už utekla. Toto strategicky důležité město leží přímo na frontové linii na východě Ukrajiny. Bojuje se tu od roku 2014, ale od začátku ruské invaze loni v únoru se počet obyvatel snížil z více než 30 000 na něco málo přes 1 000.

Rusko zahájilo velkou ofenzívu na město začátkem října a boje se v posledních dnech stále zintenzivňují. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil situaci za obzvláště těžkou.

Čtěte také: Ukrajinská ofenzíva směrem na Tokmak opět zpomalila. Kyjev na rozdíl od Ruska nepřesunul do oblasti další síly

Hanna společně se zbylými obyvateli města Avdijivka nyní spoléhá na takzvané Points of Invincibility. To jsou vládou vybudované stanice, které v zasažených oblastech poskytují lidem jídlo, teplo, elektřinu a útočiště. Vydat se ven ale pro Hannu pokaždé znamená riskovat vlastní život. „Neexistují žádná místa, kde byste se mohli schovat v případě útoku. Když uslyšíš sirény, nemáš dost času utéct do bezpečí,” popisuje Hanna.

Dostat lidi z města je pro záchranné složky obtížné a nebezpečné. Evakuaci vede speciální policejní jednotka známá jako Bílí andělé. Hennadij Judin, člen posádky Bílého anděla, říká, že za poslední týden dostali do bezpečí padesát lidí. Někdy je ale těžké přesvědčit lidi, aby odešli. Stejně jako Hannina matka, i další starší lidé raději zemřou ve svém domě, než aby ho opustili.

Situace v oblasti se ale výrazně zhoršila. „Neustále dochází k útokům na město a okolní vesnice. Odpaluje se buď z dělostřelectva, raketometů nebo z letectva pomocí řízených leteckých pum a raket. Útočí na domy, kde žijí lidé,” komentuje Judin.

Maryna, čtyřicetiletá zdravotní sestra, pracuje v zařízení Point of Invincibility jako dobrovolnice. Přestěhovala se do něj poté, co byly při útoku vyraženy dveře a okna jejího domu. Po současném zhoršení situace se ale i ona chystá k evakuaci. Doufá, že se jednoho dne vrátí. Když se ale podívá na ruiny rodného města, bojí se, že už nezbyde nic, k čemu by se mohla vrátit.

Autorka: Linda, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.