Armáda

12. 09. 2023, 04:30

Ukrajinská ofenzíva směrem na Tokmak opět zpomalila. Kyjev na rozdíl od Ruska nepřesunul do oblasti další síly

Meduza

Zdolání obávané Surovikinovy linie mělo ukrajinským vojákům výrazně zjednodušit další postup, předpovídali mnozí analytici. Jak se nyní Kyjevu na frontě daří? To detailně rozebírá nová analýza nezávislého serveru Meduza.

Přinášíme překlad analýzy dění na frontě publikované analytickým týmem nezávislého ruskojazyčného serveru Meduza v neděli 10.9.2023. Upozorňujeme, že situace na frontě se během ukrajinské ofenzívy rychle vyvíjí. Některé informace uvedené v tomto článku se proto můžou brzy ukázat jako neaktuální. Zároveň bychom rádi zdůraznili, že z aktuálně dostupných informací není v tuto chvíli na místě vyvozovat žádné závěry o úspěchu nebo neúspěchu ukrajinské protiofenzívy. Dokud neznáme záměry a další plány ukrajinského velení, není možné říct, zda jde aktuální dění podle plánu nebo naopak.

Poté, co ruské velení zareagovalo na hlavní úder ukrajinských ozbrojených sil v Záporožské oblasti a převedlo zálohy (dvě divize vzdušně-výsadkových sil) k vesnici Robotyne (orichivský směr), se ukrajinská ofenzíva podle očekávání zpomalila. Kyjev nedal na americkou armádu, která mu podle anonymních zdrojů v západních médiích udělila rady. Nestáhl se odjinud, aby do zmíněné oblasti mohl poslat víc vojáků. Přitom by tak mohl konečně prolomit ruskou obranu.

Místo toho Ukrajina věnovala pozornost vedlejším směrům. Obnovila ofenzívu na jihu od Bachmutu a v oblasti Velyka Novosilka, která leží na hranici mezi Doněckou a Záporožskou oblastí.

V opačném případě Kyjev pravděpodobně nedokáže prolomit ruský odpor na kopcích pod Robotyne.

Kyjev zahájil útok také u Avdijivky a Vuhledaru, v místech, kde byl dlouhou dobu relativní klid. Jeho taktika v tomto ohledu připomíná dokonce ruskou zimní ofenzívu, při níž Moskva útočila podél celé fronty. Až na dobytí Bachmutu wagnerovci jí to však žádný zásadní úspěch nepřineslo.

Dá se tedy očekávat, že se ukrajinské velení znovu pokusí splnit klíčový letní plán, i kdyby se to mělo podařit jen částečně. Jde o využití mezery v ruské obraně jižně od Orichivu a osvobození města Tokmak. To by mohl tak položit pevné základy pro budoucí strategické operace.

Čtěte také: Ukrajinských vojáček přibývá, ale pořád čelí diskriminaci: „Žena nemůže chybovat.“

Orichivský směr (Záporožská oblast)

Ukrajinci překonali první posílenou ruskou obrannou linii mezi obcemi Robotyne a Verbove, známou jako “Surovikinova”. Po osvobození Robotyne se relativně svěží ukrajinské jednotky pokusily dobýt i Verbove. To by sehrálo rozhodující roli v rozšíření útočných akcí na jih a zajištění bočního křídla.

V opačném případě Kyjev pravděpodobně nedokáže prolomit ruský odpor na kopcích pod Robotyne. Nebude je moct ani obejít z východu, zabrání mu v tom totiž ruské palebné pozice ve Verbove. U této vesnice tak můžeme očekávat další pokusy o průlom.

Zatím však většímu ukrajinskému postupu na jih brání ruští vojáci. Pod Robotyne se nachází dobře chráněný opěrný bod, který patří ke zmíněné “Surovikinově linii” a nepřátelské jednotky už pracují na nových opevněných stanovištích.

Pohled na směr od Orichiva na jih. Zdroj: Institute for the Study of War

Rusové v této části fronty ustoupili k předchozí opevněné linii. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsou zde schopni zorganizovat ještě silnější obranu, ve skutečnosti o jejich efektivitě nerozhodují ani tak vybudované obranné pozice jako spíš to, jaké jednotky tyto posty obsadí.

Přesun ruských záloh byl pravděpodobně předem naplánovaný pro případ, že by čelily hrozbě. Tím se situace stabilizovala, ale poměr sil se příliš nezměnil. Ukrajinci mají v této oblasti pořád převahu, k proražení nepřátelských pozic to však nestačí.

Kyjev už zapojil do ofenzívy všechny formace, které pro ni měl připravené. Teoreticky však může ukrajinské velení přejít ještě k intenzivnějším akcím, přesměrovat jednotky odjinud a pokusit se znovu prorazit na jih. Zahrnovalo by to osvobození Verbove, silnější tlak na Novoprokopivku a pokus o prolomení obrany mezi oběma obcemi. Avšak takový plán by vyžadoval velké množství vojáků, kteří by úspěch využili a rovnou by zaútočili na Tokmak.

Čtěte také: Podminovaná země. Nejzákeřnějšího pozůstatku okupace se bude Ukrajina zbavovat léta

Směr Bachmut (Doněcká oblast)

Právě z této oblasti by Kyjev mohl potencionálně čerpat zálohy, které by poslal na jih od Orichiva. Už od května ukrajinské velení u Bachmutu soustřeďuje velký počet vojáků, aby odsud vytlačil ruské jednotky. Nejdřív se Ukrajinci snažili město obklíčit ze severu a jihu, pak vsadili jen na druhou možnost.

Pokračující ofenzíva u Bachmutu nyní vylučuje přesun sil do Záporožské oblasti. Ukrajinským bojovníkům se navíc daří postupovat dál ve směru Kliščijivka – Andrijuvka – Kurdyumovka s cílem dosáhnout jižního okraje Bachmutu.

V Kliščijivce a Andrijivce během posledních týdnů probíhají tuhé boje. Ruské síly se pomalu stahují za železniční trať Horlivka – Bachmut, kde by mohli zaujmout dobře bránitelné postavení.

Striktní postup od Velyke Novosilky dolů podél řeky Mokri Jaly velký zlom nepřinese.

Na rozdíl od Tokmaku ovšem nepřináší osvobození Bachmutu žádné velké strategické zisky.  V případě úspěchu však Ukrajincům může zvednout morálku a vylepšit celkový pohled na letní ofenzívu.

Směr Velyka Novosilka (jih Doněcké oblasti)

Ukrajinské ozbrojené síly už si dávno uvědomily, že striktní postup od Velyke Novosilky dolů podél řeky Mokri Jaly velký zlom nepřinese. Je nutné rozprostřít útočné operace a zajistit boční pozice. Koncem léta se ukrajinské jednotky neúspěšně pokusily dobýt Pryjutne západně od Mokri Jaly Nyní se snaží udeřit z východu, k tomu však potřebují osvobodit Novodoněcke a Novomajorske.

Proti oběma vesnicím Ukrajinci tento měsíc zorganizovali výpad. Novodoněcke se jim nepodařilo dobýt, protože proti nim zasáhlo ruské dělostřelectvo. U Novomajorske to zpočátku vypadalo nadějně, vojáci ovšem prorazili šedou zónu a snažili se opevnit na okraji vesnice. Tam se opět dostali pod palbu. Výsledek zatím není znám.

Z ruského originálu Наступление ВСУ в направлении Токмака замедлилось. Вопреки советам западных военных, украинское командование не стало перебрасывать туда дополнительные силы (а Россия перебросила) vydaného dne 10. září 2023 na serveru Meduza přeložila Eva Čeplová.

Témata: Armáda, Bachmut, Kyjev, Rusko, Ukrajina, Válka