18. 09. 2023, 14:15

Derna v troskách. Záplavy v Libyi si vyžádaly přes 11 tisíc obětí

Tripolis – Libye se zmítá v chaosu. Po tragických záplavách je nezvěstných více než deset tisíc osob. Lékaři se snaží identifikovat zesnulé, práce ale komplikuje voda, která změnila těla k nepoznání, píše BBC. 

Zamaskovaný lékař se na nemocničním parkovišti ve východolibyjském městě Derna sklání k černému plastovému vaku na tělo. „Nejprve určíme věk, pohlaví a délku,“ popsal. Tělo, které se z moře vyplavilo až po týdnu, je náročné identifikovat. „Teď je ve stavu hniloby, kvůli vodě,“ vysvětlil doktor. 

Jeho ruce jemně sondují a hledají identifikační znaky. Lékař pak ještě odebere vzorky DNA pro případ, že by se k zesnulému přihlásila nějaká rodina. Identifikace těl je momentálně jednou z nejdůležitějších – a zároveň nejznepokojivějších – prací v Libyi. 

Čtěte také: Explained: Čeká nás válka o Tchaj-wan?

Podle Organizace spojených národů si smrtelné záplavy v Libyi vyžádaly už 11 300 obětí. A více než deset tisíc osob zůstává nezvěstných. Na ulicích se povalují stovky rozházených šatů, na silnicích se tvoří fronty na pohonné hmoty. Ulice Derny jsou plné bahna a trosek.

Mohammed Miftah je přesvědčený, že mezi oběťmi je i jeho rodina. Když šel po povodních do domu své sestry a jejího manžela, zjistil –  všechno vzala voda. Od té doby o příbuzných nic neslyšel. 

„Viděl jsem sjíždět auta a vyběhl jsem ven,“ popisoval Miftah průběh záplav. „Myslel jsem, že umřu. Viděli jsme naše sousedy, jak mávají baterkami. Za pár okamžiků světla zhasla a oni zmizeli. To bylo to nejtěžší,“ popsal.

Do země nyní míří mezinárodní pomoc z různých koutů světa. V Libyi působí záchranné týmy z Francie, Itálie nebo Řecka. Saúdská Arábie a Kuvajt zase posílají tuny zásob. Podle OSN je ale potřeba zajistit, aby byla pomoc použita správně a spravedlivě. 

Důvodem obav je totiž problematická koordinace mezi vládou v Tripolisu – která je mezinárodně uznávaná – a vládou východní Libye. Abdullah Bathily, vedoucí mezinárodní podpůrné mise OSN v Libyi, řekl pro BBC “země nyní potřebuje vytvořit transparentní mechanismus pro správu všech svých mezinárodních darů.”

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]