14. 09. 2023, 14:41

Dlouholetý americký politik Mitt Romney nebude usilovat o znovuzvolení

Salt Lake City – Republikánský senátor za stát Utah Mitt Romney oznámil, že se nebude v roce 2024 ucházet o znovuzvolení. Ukončí tak svou dvacetiletou politickou kariéru, informuje zpravodajský web AP.

“Doba, ve které žijeme, vyžaduje, aby nová generace vystoupila a vyjádřila svůj názor a učinila rozhodnutí, která budou formovat americkou politiku v nadcházejícím století,” řekl 76letý Romney na tiskové konferenci v Kapitolu. Dodal, že po odchodu ze Senátu, se hodlá zaměřit na to, aby více mladých lidí chodilo k volbám a zapojovalo se do politiky.

Romney také zmínil, že by USA prospělo, kdyby oba hlavní kandidáti na prezidentský úřad v roce 2024 odstoupili. Joe Bidenovi je 80 let a Donaldu Trumpovi 77.

Čtěte také: PULS | Fico jako „stabilita“, nebo „hrozba“? Slovensko možná ovládne krajní pravice

O Romneyho křeslo projevil již dříve v tomto roce zájem předseda Sněmovny reprezentantů Utahu Brad Wilson. Prohlásil, že stát potřebuje “konzervativního bojovníka”, který reprezentuje jeho hodnoty, a ne “profesionálního kariérního politika.”

Po republikánovi Mikeu Braunovi z Indiany a demokratech Tomu Carperovi z Delaware, Benu Cardinovi z Marylandu, Dianne Feinstein z Kalifornie a Debbie Stabenow z Michiganu je Romney šestým senátorem, který oznámil, že po skončení svého mandátu v roce 2025 hodlá odejít do důchodu.

Romney v roce 2012 kandidoval na prezidenta, ve volbách ho ale porazil Barack Obama. Předtím působil jako guvernér státu Massachusetts. V posledních letech patřil mezi hlasité kritiky Donalda Trumpa. Hlasoval proti němu při jeho prvním i druhém impeachmentu.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]