08. 07. 2023, 08:18

Doba psychedelická: Austrálie vstupuje do nové ery medicíny

Canberra – Psychiatři v Austrálii mohou od začátku července předepisovat psychedelika. Ta mohou podle odborníků v jistých případech pomoci s duševními poruchami. Někteří experti však varují, že je tento krok ukvapený nebo že není vhodným řešením pro každého, informuje CNN.

Austrálie zavádí progresivní léčebné metody. Jde o první zemi na světě, která legalizuje užití MDMA, neboli extáze, a psilocybinu – hlavní psychoaktivní složky v lysohlávkách – pro léčebné účely. Od 1. července je v zemi možné předepisovat výše zmíněné látky pro léčbu posttraumatické stresové poruchy a psilocybin pro léčbu deprese, uvádí únorová tisková zpráva. Obě drogy jsou jinak v Austrálii nelegální.

Podle nových vládních nařízení bude psychedelická léčba silně regulovaná. Léky smí předepisovat jenom psychiatr, který musí nejprve získat souhlas od etické komise pro výzkum. Pak musí ještě dostat formální svolení od Úřadu pro kontrolu léčiv. Ten ho označí jako „autorizovaného předepisujícího lékaře“.

„Psilocybin a MDMA jsou relativně bezpečné látky, když se používají v lékařsky kontrolovaném prostředí pod dohledem náležitě vyškolených zdravotníků a v dávkách, které prošly klinickými studiemi,“ uvedl australský Úřad pro kontrolu léčiv (TGA).

Léčba, která může pomoci
Někteří psychiatři a výzkumníci se však obávají, že je tento krok předčasný. Výše zmíněné látky jsou totiž stále testovány v klinických studiích. Zatím nebyly formálně schváleny pro léčbu jakýchkoli poruch duševního zdraví americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.

„Ve srovnání s běžným procesem vývoje a zavádění nových léčebných postupů jde o příliš rychlý krok,“ řekla klinická psychiatrička Colleen Loo, profesorka psychiatrie na University of New South Wales a Black Dog Institute v Sydney. 

„Pokud se k tomu bude přistupovat zodpovědně a dodrží se pokyny RANZCP, mohla by legalizace těchto látek znamenat, že někteří lidé budou mít přístup k léčbě, která jim může pomoci. Pokud nedojde k dodržování odpovídající opatrnosti, dohledu a monitorování, včetně zapojení regulačních orgánů, může tento krok napáchat více škody než užitku,“ uvedla pro CNN Loo.

Austrálie sice může být první zemí, která zavádí terapeutické použití MDMA a psilocybinu, není však sama, kdo vstupuje do éry psychedelické medicíny. Oregonský zdravotní úřad například v květnu oznámil udělení licence prvnímu poskytovateli psilocybinových služeb ve státě. Tento krok následoval pár let po legalizaci psilocybinu pro osobní použití u starších 21 let. Tu stát Oregon přijal jako první v roce 2020. A v říjnu 2022 se Alberta stala první kanadskou provincií, která přistoupila k regulovanému užívání psychedelických drog.

Obhájci věří, že psychedelické léky – jako je MDMA, psilocybin nebo ketamin – mohou pomoci léčit širokou škálu duševních poruch, včetně závislostí, anorexie, úzkosti související s rakovinou, posttraumatické stresové poruchy nebo rezistentní deprese.

„Pacienti zoufale touží po něčem novém. Tyto léky jsou progresivnějším způsobem léčby, respektive přinesou určitou změnu v psychiatrii a jejím nazírání na podobné látky,“ řekla Celia Morgan, profesorka psychofarmakologie na britské University of Exeter. Její výzkum se zaměřuje na potenciál MDMA a ketaminu k léčbě lidí se závislostí na alkoholu. Ketamin se používá jako anestetikum v nemocničním prostředí a nedávný výzkum, zveřejněný CNN, zjistil, že zlepšuje příznaky rezistentní deprese.

Austrálie „mačká spoušť“
Morgan však poznamenala, že je kolem psychedelik v současné době „humbuk“, který je kontraproduktivní. Lékaři si podle ní musejí dát pozor, aby výhody psychedelik nepřeceňovali.

„Nejsou vhodná pro každého. Podobné kroky občas vyvolávají přehnaná očekávání. Zvláště u lidí, kteří se potýkají s beznadějí či pocity selhání. Pro ně to může být další věcí, která v jejich životě nefunguje. Proto si musíme jako lékaři dávat pozor, jak tyto látky prezentujeme,“ dodala profesorka.

Zároveň upozornila, že věda zatím ještě plně nepochopila neurobiologický mechanismus, díky kterému dochází ke zlepšení určitých duševních stavů. Existuje však obecný předpoklad, že psychedelické drogy ovlivňují plasticitu mozku a připravují ho na nové učení.

Výzkum který v tomto ohledu pokročil nejdále klinicky testoval účinnost MDMA jako terapeutického léku u účastníků studie s těžkou posttraumatickou stresovou poruchou. Závěry třetí fáze výzkumu z roku 2021 ukázaly možnosti MDMA jako „potenciální průlomové léčby“ této poruchy.

Jiná studie, z roku 2022, se zabývala vlivem psilocybinu na formy rezistentní deprese. Výzkum publikovaný v The New England Journal of Medicine (NEJM) zahrnoval 233 účastníků. Vědci došli k závěru, že dávka 25 miligramů syntetické verze psilocybinu snížila skóre deprese po dobu tří týdnů. Účinky však odezněly zhruba po třech měsících.

Podle Jamese Ruckera, hlavního klinického lektora psychofarmakologie na Institutu psychiatrie, psychologie a neurovědy na King’s College London – mimo jiné spoluautora výše zmíněné studie NEJM, Austrálie ale „mačká spoušť“.

„Proč u těchto léků dochází k výjimce, zvláště když víme, že mají silné psychoaktivní účinky? Podobné výjimky se nedělají pro žádná jiná léčiva,“ divil se Rucker. Podle něj určitě existují případy pacientů, kterým podobná léčba změnila život. „Je to ale nepředvídatelné. Psychedelické drogy nejsou chemickým přepnutím, po kterém je vše v pořádku. Je lákavé si myslet – může to být rychlé řešení vašich problémů, ale je to přesně naopak.“

Autor: Barbora Kučerová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]