01. 08. 2023, 11:30

Dražší párky i sýry. Německý řetězec zvýšil ceny výrobků podle reálného dopadu na klima

Berlín – Maloobchodní řetězec Penny v Německu zvýšil ceny některých výrobků tak, aby odrážely opravdové náklady spojené s dopadem na životním prostředí a na lidské zdraví. „Skutečná cena“ vybraných produktů se podle serveru The Guardian odvíjí podle jejich vlivu na půdu, klima, spotřebu vody a zdraví.

Síť supermarketů Penny spustila týdenní experiment, do kterého se zapojilo všech 2 150 prodejen po celém Německu. Dohromady se cena navýšila u 9 produktů. Mezi ně patří sýry, zpracované maso, nebo také veganské párky. U těch se cena zvýšila o slabých 5 %, zato mozzarella zdražila o 74 % na 1,55 euro a ovocné jogurty o 31 %. U vídeňských párků cena vzrostla z 3,19 euro na 6,1 euro.

Například u sýrů, u kterých je nárůst ceny nejvýraznější, vědci spočítali „skryté náklady“ na 2,34 eura. Z toho na emise škodlivé pro klima připadlo 85 centů, dalších 76 centů vyšlo na škody na znečištění půdy intenzivním zemědělstvím a produkcí krmiv. Dalších 63 centů připadá na náklady na užité pesticidy a jejich negativní dopad na půdu, a konečně posledních 10 centů na znečištění podzemních vod.

Čtěte také: Sami máme málo. Bude mít extrémní počasí v Indii vliv na globální potravinovou bezpečnost? 

Pro vypočítání cen se v rámci týdnu osvěty řetězec spojil s akademiky z Norimberského technologického institutu a z Univerzity v Greifswaldu. Za projektem stojí výzkumníci, podle kterých cenovky v supermarketech neodráží skutečné náklady spojené s výrobou potravin a jejich dodáním na pulty.

Podle průmyslové inženýrky a odbornice na udržitelnost z univerzity v Greifswaldu Amelie Michalke není ještě možné vypočítat reálnou cenu u více produktů, než které jsou v balíčku v rámci zkušebního týdne. „V této oblasti chybí komplexní vědecké podklady. Doufáme však, že to bude silný podnět k diskuzi a ke změně ceny výrobků tak, aby byla cena přátelská, ale zároveň fér,“ uvádí Michelke.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]