19. 10. 2023, 10:30

Drogové gangy stále častěji využívají děti. EU to chce změnit

Brusel – Evropská unie zahájila iniciativu zaměřenou proti pašování kokainu. Odhalila rovněž plány, které mají omezit využívání dětí zločineckými gangy. Až 50 % vražd v Evropě má souvislost s drogami, informuje zpravodajský web The Guardian.

Evropská komisařka pro vnitřní věci Ylva Johansson sdělila, že se mladí lidé stávají součástí stále více se rozvíjejícího a brutálního obchodu, který představuje jednu z největších hrozeb pro Evropu.

“Jsou radikalizováni a vychováváni k tomu, aby se stali vrahy. Jsou obdobou dětských vojáků v drogových ganzích,” řekla. “Obchod s drogami řízený organizovanými skupinami je jednou z nejvážnějších bezpečnostních hrozeb, kterým dnes Evropa čelí, a situace se stupňuje,” doplnila k tomu.

Čtěte také: Vraždy a drogy ve jménu božím. V Latinské Americe nic neobvyklého

EU chce posílit strategie, které by zabránily náboru dětí, včetně včasného rozpoznání varovných signálů. Mezi ty patří například děti přistižené při krádežích v obchodech nebo při předčasném ukončení školní docházky. Brusel má v úmyslu také vytvořit evropský systém varování před drogami, který by vnitrostátním orgánům rychle oznámil, že se na trh dostaly nové nebezpečné látky.

Jen za poslední rok bylo v EU zabaveno rekordních 303 tun kokainu, což je pětkrát víc než před deseti lety.

Tato droga ovšem není jediným problémem. Brusel by rovněž chtěl ukázat, že se poučil z fentanylové krize v USA, která podle odhadů způsobila 100 000 úmrtí. Začátkem roku vyjádřila Johansson obavy z užívání této drogy v Evropě. Stalo se tak poté, co policie při razii zabavila 5 kg tohoto léku proti bolesti, který je 50krát silnější než heroin.

Evropská unie plánuje posílit spolupráci se zeměmi Jižní a Střední Ameriky na sdílení zpravodajských informací a na strategii boje proti zločineckým sítím. Spolupracuje také s USA na iniciativě, kterou zahájil ministr zahraničí Antony Blinken. Jejím cílem je řešit hrozbu syntetických drog a uzavřít útočiště drogových kartelů.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]