19. 10. 2023, 11:45

Moskva musela po stížnostech církve stáhnout novou bankovku z oběhu

Moskva – Ruská centrální banka zastavila oběh nové tisícirublové bankovky poté, co si pravoslavní kněží stěžovali, že vyobrazené kostelní kopuli chybí kříž. Pak se přišlo na to, že kopule ve skutečnosti kříž nemá. O groteskní situaci píše YahooNews.

Ruská centrální banka začátkem týdne představila nový vzhled bankovek v hodnotách tisíc a pět tisíc rublů. Na jedné z nich se měly nacházet dvě náboženské budovy z většinově muslimské republiky Tatarstán – minaret s islámským půlměsícem a pravoslavný kostel s kopulí. Pravoslavné kněze však pobouřilo, že je na bankovce vyobrazený islámský půlměsíc, ale na kříž zdobící kopuli kostela se zapomnělo.

Čtěte také: „Svádíme na Ukrajině boj se satanem,” hlásá ruská pravoslavná církev

„Návrh bankovky je buď výsledkem hlouposti tvůrců, nebo záměrnou provokací následovníků islámu v Tatarstánu,“ napsal rozzlobeně kněz Pavel Ostrovskij na Telegram. Po zjištění, že daná kaple v Tatarstánu opravdu nemá na svém vrcholu kříž dodal, že přece nejde o to, zdali ho opravdu má anebo ne. Hlavní je symbolika, kterou bankovka nese.

Centrální banka nakonec bankovku stáhla z oběhu. „Kříž zosobňuje náboženskou a kulturní identitu většiny našich občanů. Je přirozenou součástí státních symbolů naší země,“ řekl mluvčí banky Vladimir Legojda a uznal tak nevhodnost nového designu.

Ukazuje se, že vazby mezi církví a státem se v Rusku v posledních letech ještě více prolínají. Pravoslavný patriarcha Kirill například nedávno posvětil kremelskou ofenzívu na Ukrajině. Během středeční bohoslužby v hlavní moskevské katedrále také ocenil ruské jaderné zbraně, které podle něj byly vytvořeny pod ochranou světce.

Autorka: Linda, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.