19. 10. 2023, 11:54

Krize bydlení na Kubě stupňuje. Lidé jsou nuceni bydlet v rozpadlých ruinách

Havana – Skoro polovina kubánských rezidenčních domů není v dobrém stavu. Obyvatelům chybí finance, ale i materiál pro jejich opravu nebo výstavbu nových. Vláda situaci podle lidí neřeší a raději financuje snahy o zlepšení cestovního ruchu. O situaci píše AP News.

Dříve luxusní vily s vysokými stropy a kovaným zábradlím, teď ruiny na pokraji zřícení. Z provizorních toalet rostou kořeny stromu, stěny se postupně víc a víc naklánějí a fasáda už skoro zmizela. Obyvatelé dvoupatrového domu na Villegas Street v srdci Staré Havany žádají úřady o pomoc.

Čtěte také: Vraždy politiků a drogy. Kdysi bezpečný Ekvádor sestupuje do zločinného pekla

„Jak bychom mohli nežít ve strachu? Pokaždé, když prší, mám pocit, jako by na mě padaly malé kamínky,” stěžuje si Maricelys Colás, čtyřiašedesátiletá důchodkyně, která v domě na Villegas Street žije se svou pětaosmdesátiletou matkou už skoro šedesát let. Stavba je jedním z mnoha kdysi luxusních domů v ostrovním státě, které se v posledních letech částečně zřítily nebo utrpěly viditelné škody. Sotva 100 metrů odtud, také na ulici Villegas, se začátkem tohoto měsíce spadla podobná budova a zapříčinila úmrtí tří lidí.

Kubánská bytová krize je jedním z nejnaléhavějších problémů, kterým ostrov čelí. Ředitelka kobánského sektoru pro bydlení Vivian Rodríguez tento měsíc uvedla, že na ostrově chybí až 800 000 bytů. Vláda v minulosti zhoršující se situaci uznala, ale odvolává se na nedostatek materiálních zdrojů pro výstavbu nových či opravu starých domů. Kubánci na to reagují zdůrazněním, že vláda investuje především do výstavby hotelů ve snaze obnovit cestovní ruch a současné obyvatele Kuby nechává napospas osudu.

Autorka: Linda, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.