04. 04. 2023, 11:02

Dvojnásobné hranice NATO s Ruskem. K alianci se připojilo Finsko

Před centrálou NATO bude vlát o jednu vlajku více. Ke třiceti členským státům Severoatlantické aliance se totiž nově přidalo Finsko. Hranice NATO s Ruskem se tak zdvojnásobí, píše britská BBC.

„Finsko bude ve větším bezpečí a NATO posílí,“ řekl k nejnovějšímu přírůstku generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. A to s tím, že měl ruský prezident Vladimir Putin v plánu zabránit mj. rozšiřování NATO, přičemž „se děje pravý opak“.

Čtěte také: Švédové posílají do Turecka štědrou pomoc. Ani ta jim ale dveře do NATO otevřít nemusí

O připojení k NATO požádalo Finsko spolu se Švédskem loni na jaře, tedy po prvních měsících ruské invaze na Ukrajinu. Zatímco Finové dostali zelenou, Švédové na přijetí stále čekají.

Proti se staví zejména Turecko. Recep Tayyip Erdogan Stockholm obvinil mimo jiné z toho, že podporuje „teroristy“. Tedy členy (v Turecku ilegální) Strany kurdských pracujících (PKK) a syrské Sjednocené demokratické strany (PYD), která je podle Ankary napojená právě na PKK.

Připojení Švédska blokuje i Maďarsko, které uvedlo, že jej schválí „jindy“. Stoltenberg nicméně prohlásil, že Stockholm je další na řadě.

autor: jol

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]