06. 03. 2023, 13:06

Estonská středopravicová Reformní strana se umístila v parlamentních volbách na prvním místě

Tallin – Nedělní parlamentní volby v Estonsku vyhrála Reformní strana v čele se současnou estonskou premiérkou Kajou Kallas se ziskem přibližně 31,4 % hlasů, píše server Euronews.

Podle 99 % sečtených výsledků má Reformní strana mimořádně silnou pozici pro sestavení příští vlády, když má celkem 37 křesel z celkových 101. Jejím hlavním oponentem byla strana EKRE se ziskem 16,1 %, s níž však Kallas sestavení koalice vyloučila kvůli ideologickým rozdílům. Postoj premiérky vůči pomoci Ukrajině je jedním z nejvstřícnějších, volby tak podle ní na pomoci Ukrajině nic nezmění.

Krajně pravicová strana EKRE v čele s Martinem Helme v kampani slibovala snížit účty energií tím, že se postaví přechodu na zelenou energii a „uzavření dveří“ pro ukrajinské uprchlíky. Cílí tak na problémy s masivní inflací, která je v Estonsku na 18,6 %.

„Nikdy jsme nezpochybňovali podporu Ukrajiny. Nikdy jsme nezpochybňovali členství Estonska v NATO,“ řekl Helme v rozhovoru pro agenturu Associated Press. „To jsou jen bláznivé řeči. Ale byli jsme velmi kritičtí vůči vládě, protože nevyhodnotila riziko pro Estonsko a pro estonskou bezpečnost a obranu. V podstatě jsme Ukrajině odevzdali všechny naše těžké zbraně a náhrada přijde během dvou nebo tří let. V zásadě jde o pozvání k agresi.“

Ve volbách kandidovalo celkem devět politických stran. Předběžné výsledky naznačují, že 5% hranici pro vstup do parlamentu jich překročilo šest, včetně nové liberálně centristické strany Eesti 200. Volební účast byla asi 63,7 %. Oprávněných voličů bylo 900 000 lidí z celkového počtu 1,3 milionů obyvatel.

hedr