• Voxpot feed
  • 13. listopadu 2023 / 11:08

EU varuje před „další genocidou“ v Dárfúru

Chartúm – Evropská unie odsoudila „etnické čistky“, které na Masalitech v Dárfúru provádí polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF). Podle zpráv bylo zabito více než 1000 lidí, informuje web Deutsche Welle.

Nejvyšší diplomat EU Josep Borrell se vyjádřil k násilí páchanému na Masalitech v Dárfúru a hovořil o “etnické čistce.”

“Tato poslední zvěrstva jsou zřejmě součástí širší etnické čistky, kterou RSF provádí s cílem vyhladit nearabskou komunitu Masalitů ze západního Dárfúru, a navazují na první vlnu rozsáhlých násilností z června,” řekl. Zdůraznil také, že “mezinárodní společenství nemůže zavírat oči před tím, co se děje v Dárfúru, a dopustit, aby v tomto regionu došlo k další genocidě.”

Čtěte také: V Chartúmu se hromadí těla. Násilí v Súdánu nepolevuje, spíše se rozrůstá

Západní část súdánského Darfúru je od dubna destabilizovaná kvůli konfliktu mezi armádou a jednotkami RSF. Ozbrojené síly jsou věrné Abdelu Fattáhovi al-Burhánovi, který je de facto hlavou státu. Jeho bývalý zástupce Mohamed Hamdan Daglo velí polovojenským jednotkám RSF.

Agentura Reuters sdělila, že RSF a spřátelené arabské milice prováděly od dubna do června 2023 několik týdnů systematické útoky na Masality. V souvislosti se zprávami o znásilňování a dalších násilnostech vyjádřila koordinátorka humanitární pomoci OSN pro Súdán Clementine Nkweta-Salami obavy z opakování dárfúrské genocidy. Minulý týden RSF oznámilo, že převzalo kontrolu nad armádním velitelstvím ve městě El Geneina, kde žije většina masalitského obyvatelstva.

Masalité jsou etnická skupina, která žije převážně v Čadu a Dárfúru. V letech 2003-2008 Chartúm podporoval arabské milice Džandžavíd, aby potlačily povstalecké skupiny v Dárfúru, mezi jejichž členy patřili i Masalité. V tomto období bylo v regionu zabito přibližně 300 000 lidí a více než 2 miliony byly vysídleny. Jednotky RSF vznikly z velké části právě z milicí Džandžavíd.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny