20. 03. 2023, 13:43

Expremiéru Johnsonovi se nedostane férového výslechu, tvrdí spolustraník o vyšetřování Partygate

Londýn – Spolustraník britského expremiéra Borise Johnsona vyjádřil obavy z jeho nespravedlivého výslechu před nadstranickým výborem vlády, který se zabývá výsadami poslanců. Někteří členové parlamentu si už „názor předem vytvořili“, uvedl podle deníku The Guardian bývalý ministr Johsonovy vlády.

Johnson je obviněn z klamání v parlamentu, kde tvrdil, že k porušování pravidel během lockdownu nedocházelo. Nyní jej čeká perný týden, který by potenciálně mohl znamenat i konec jeho parlamentní kariéry.

„Boris Johnson to zpochybňuje, mně se ale zdá, že osoba, která výboru předsedá, si už názor vytvořila . To ve mně vyvolává jisté obavy o pověst parlamentu a jeho schopnost vypořádat se s tím čestně,“ uvedl poslanec Conor Burns, bývalý ministr v Johnsonově vládě. Narážel na Harriet Harman, labouristickou poslankyni a šéfku výboru, který expremiéra bude vyslýchat.

Ve výboru, který má sedm členů, přitom zasedají čtyři Johnsonovi spolustraníci, tedy poslanci z Konzervativní strany.

Čtěte také: „Vůbec nevím, jak vyžiju.“ Velkou Británii zasáhla krize, jakou už země léta nepamatuje

Johnson by mohl být tento týden ve středu až čtyři hodiny vyslýchán ohledně toho, co věděl o setkáních a večírcích v Downing Street i jejím okolí, která tehdy porušovala opatření tvrdého lockdownu. Jde o hodně: výbor při shledání viny může doporučit pozastavení jeho členství v Dolní sněmovně.

Desetidenní nebo delší zákaz by mohl vyvolat petici za odvolání Johnsona v jeho volebním obvodu a vést k vyloučení z parlamentu. Poslanci budou mít možnost hlasovat o tom, zda případné pozastavení členství schválí.

Podle serveru BBC Johnson plánuje zveřejnit „přesvědčivé důkazy“ o jeho nevině v celé kauze.

hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.