18. 10. 2023, 14:45

Finsko čelí rostoucím online hrozbám z Ruska. Obavy panují z hackerů i dezinformací

Helsinky – Podle finské bezpečnostní služby se od začátku války na Ukrajině zvýšil počet pokusů o online špionáž z Ruska, píše deník The Guardian.

Finská bezpečnostní a zpravodajská služba Supo uvedla, že země čelí různým online hrozbám z Ruska, včetně kybernetických útoků a dezinformací. Minulý týden Supo prohlásilo, že Rusko je jedním z nejaktivnějších pachatelů zpravodajských operací zaměřených na Finsko. Podle jejich slov špionážní snahy Ruska souvisí se zvýšeným napětím po vstupu Finska do NATO a zahájení války na Ukrajině.

„Špionážní pokusy Ruska vůči nám se během války zvýšily, především v kybernetické sféře,“ řekla Suvi Alvari, vedoucí analytička Supo. Má se za to, že Rusko přesouvá centrum sběru zpravodajských informací do online oblasti.

V červnu totiž finský prezident Sauli Niinisto oznámil, že země vyhostí devět osob z ruského velvyslanectví s tím, že „jejich jednání bylo v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích“.

Rusko podle Supo podniká především hackerské útoky, po nichž je určitý informační systém, program nebo webová stránka nedostupná pro řadové uživatele. Jejich cílem je podle Alvari „vytvořit obraz nefunkčních služeb“.

Čtěte také: Rezignace, n-word a nacistická symbolika. Finská vláda čelí potížím s rasismem

„Jako nepravděpodobné jsme vyhodnotili, že by se Rusko v blízké budoucnosti pokusilo fyzicky poškodit naši kritickou infrastrukturu na finské půdě,“ dodává. Zároveň jsou k vytváření negativního obrazu Finska využívány dezinformace ve státních ruských médiích. Ty můžou působit především na 80 tisíc obyvatel Finska, kteří mluví rusky.

Vzhledem k volbám, které se v Rusku a Finsku uskuteční na jaře příštího roku, budou bezpečnostní služby na pozoru před možným vměšováním. Supo však zatím nezaznamenalo žádné náznaky, že by k němu mělo docházet.

Finští vyšetřovatelé minulý týden nevyloučili, že za poškození podmořského plynovodu v Baltském moři je zodpovědný „státní subjekt“. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl jakékoli nařčení, že za incidentem stojí Moskva.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]