15. 11. 2023, 13:49

Finsko viní Rusko z pomoci migrantům s nelegálním přechodem hranice

Helsinky – Finský premiér Petteri Orpo obvinil Rusko z pomáhání migrantům, kteří se nelegálně dostávají na finské území. Podle jeho slov jim asistovali někteří ruští pohraničníci, píše server BBC.

Finští úředníci tvrdí, že na hranici mezi Finskem a Ruskem přijíždějí migranti auty a následně v malých skupinách hranici překračují. Petteri Orpo, premiér z pravicové Národní koalice, na úterní tiskové konferenci obvinil ruské úřady z toho, že nelegální přechody umožňují.

Ministryně vnitra Mari Rantanen v úterý následně prohlásila, že vláda připravuje zvýšení bezpečnosti na hranicích. Podle serveru Associated Press kabinet rovněž zvažuje, zda některé hraniční přechody na hranici s Ruskem neuzavře úplně.

Přestože je počet takových případů stále malý, tento týden se postupně zvyšuje. Pohraniční stáž za dva dny zaznamenala přibližně 89 případů (v porovnání s 91 přechody do 12. listopadu za poslední čtyři měsíce).

Čtěte také: Finsko má novou vládu „úsporné čtyřky“. Chce krátit příspěvek na bydlení i nemocenskou

Matti Pitkaniitty, plukovník finské pohraniční stráže, pro zpravodajský server BBC řekl, že mezi migranty jsou občané zemí jako Irák, Jemen a Sýrie. Ti legálně přicestovali do Ruska, ke vstupu do Finska – členského státu EU – ale už neměli povolení.

„Ruská stráž tradičně nedovoluje lidem přijíždět na finské hranice bez řádných dokladů,“ dodává. Podle něj ale ruské úřady v posledních měsících svou politiku „rozhodně“ změnily.

Mnozí z migrantů překračují hranice Finska na kolech, kdy využívají dohody, která umožňuje jízdu na kole přes hranice. Minulý týden Finsko reagovalo zákazem přejezdu na kole.

Největší aktivitu zaznamenalo Finsko v okolí hraničních přechodů Nuijamaa a Vaalimaa na jihovýchodě Finska. Finsko sdílí s Ruskem 1 340 kilometrů dlouhou hranici, nejdelší v Evropě.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]