03. 03. 2023, 15:37

Francouzský senát začal projednávat penzijní reformu

Paříž – Senát projednává návrh penzijní reformy představený Macronovou vládou. Ten by měl o dva roky posunout vstup občanů do důchodu, uvádí zpravodajský kanál France 24.

Důchodový věk Francouzů by se měl posunout z 62 na 64 let. Tak si to aspoň představuje prezident Emanuel Macron. Odvážným krokem jde prezident proti odborům a davům protestujícím po celé zemi. Během jednoho z těch nadcházejících přislíbili organizátoři „ochromení“ celé Francie. Po plamenných debatách v dolní komoře parlamentu, kde levicová opozice efektivně zablokovala jednání předkládáním nepřeberného množství pozměňovacích návrhů, zabraňujících faktické projednání zákona, vsází Macron na podporu v konzervativní komoře horní. Tam by mělo být dosazení konsenzu snazší, jelikož pravice dlouhodobě zvýšení hranice pro odchod do důchodu navrhuje.

Komise složená z členů obou komor bude poté návrh schvalovat. Centristická vláda prezidenta Macrona, která v posledních volbách ztratila parlamentní většinu, tak bude potřebovat pomoc právě pravého spektra.

Pro většinu Evropanů je stávající věk francouzský pro odchod do důchodu nedosažitelným snem. Avšak jak uvádí magazín The Economist, pro Francouze je nízký důchodový věk takřka aspektem národní mytologie, symbolem silného sociálního státu a rozkolu mezi znepřátelenými stranami ideologického spektra.

fiš