30. 08. 2023, 11:00

G7 hledá cesty, jak zařadit ruské diamanty na sankční seznamy

Washington/Moskva – Rusko je největším vývozcem diamantů na světě. Země G7 proto připravují nové sankce zacílené na ruský diamantový trh. Detaily popisuje deník The New York Times.

Zastánci sankcí se domnívají, že prodej diamantů pomáhá Rusku financovat válku na Ukrajině. Proto Spojené státy už loni zakázaly dovoz těchto drahých kamenů z Ruska a uvalily sankce na ruskou státní společnost Alrosa. Na ni připadá zhruba třetina světové produkce diamantů.

Další země zavedly svá vlastní omezení. Například Velká Británie počátkem letošního roku vyhlásila úplný zákaz nákupu ruských diamantů. Podobně se pokusila postupovat také Evropská unie. Narazila ale na odpor Belgie kvůli nesouhlasu Antverp. To je přední světové centrum obchodu s diamanty.

Čtěte také: Samotné sankce Putina neporazí, polovina světa na nich navíc vydělává

Nyní se ale diamantový průmysl připravuje na nové sankce skupiny 7 zemí – Velké Británie, Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Spojených států a společně s nimi celého evropského bloku. Ty by zakázaly nejen dovoz drahých kamenů vytěžených v Rusku, ale také těch, které sice z Ruska pochází, ale byly vybroušeny a vyleštěny v jiných zemích – vůbec nejčastěji v Indii.

Je to klíčový krok. U spotřebitelů ze zemí G7  končí až 70 procent světové produkce diamantů. Očekává se, že k tomuto rozhodnutí se navíc připojí další vlády se značnou ekonomickou silou.

Rusko je ale známé tím, že produkuje malé diamanty. Ty se většinou prodávají ve velmi velkém množství. Nové sankce G7 se pravděpodobně budou vztahovat pouze na “hotové” kameny o hmotnosti jednoho karátu nebo větší. Ty menší mohou zahrnovat až později.

Dodavatelské řetězce jsou na diamantovém trhu velmi komplikované a často je těžké určit, odkud diamanty opravdu pochází. Diamanty mohou na cestě ke svému finálnímu majiteli 20krát až 30krát změnit majitele.

Pomoci mohou také nové technologie. Švýcarská společnost Spacecode, která již nabízí technologii pro sledování diamantů v dodavatelském řetězci, nyní uvádí, že má k dispozici nové zařízení. To dokáže určit oblast odkud jednotlivé kameny opravdu pochází.

Ruskou válkou na Ukrajině se mění také globální diamantový trh. Čína se nyní stala novým významným kupcem ruských diamantů. Nová centra broušení a leštění v bývalých sovětských státech, jako jsou Arménie a Bělorusko, zaznamenala výrazný nárůst objemu surových kamenů z této země. Z nových sankcí profituje také Dubaj.

Formální oznámení sankcí G7 přijde pravděpodobně v září a vstoupí v platnost v lednu.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]